W dniu 11 kwietnia 2019r. w Bibliotece w Owińskach, kolejny raz gościliśmy Państwa Łukowskich z biura podróży "Szerokie Tory".Tym razem słuchaliśmy opowieści o podróży Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Pekinu. Wszystkim słuchaczom udzieliła się niezwykła atmosfera podróży koleją przez Eurazję. Urocze i fascynujące widoki przez różne kraje, miasta, kultury i krajobrazy.
Bardzo dziękujemy za pokazanie zdjęć z najpiękniejszymi miejscami na Syberii, Mongolii, jeziora Bajkału, surowej pustynii Gobi, Pekinu i Wielkiego Muru chińskiego.
W tym roku w filii w Owińskach przypominamy postać jednego z najczęściej nagradzanych polskich rysowników, ilustratorów i grafików – Bohdana Butenki.
Ten znakomity autor komiksów oraz książek, a także scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, swój dyplom Akademii Sztuk pięknych w Warszawie obronił w pracowni Jana Marcina Szancera.
Karierę artystyczną rozpoczął w 1955 roku jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Tworzył ilustracje do czasopism dla dzieci: Miś, Świerszczyk, Płomyczek, Płomyk.
Opracował graficznie i zilustrował ponad 200 książek (własnych i cudzych). Do jego działalności artystrycznej należy też tworzenie scenografii teatralnych, jest także autorem scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Przez około dwadzieścia lat współpracował z Telewizją Polską.
Filia w Owińskach serdecznie zaprasza na wystawę pt. "RADOŚĆ". Zdjęcia udostępnił Zakład Opiekuńczo - Leczniczy i Rehabilitacji Medycznej w Owińskach. Prace wykonali podopieczni zakładu. Bardzo dziękujemy.
Serdecznie Zapraszamy seniorów z klubów z Owińsk, Czerwonaka i Kicina
na prezentację tekstów Bułata Okudżawy w ramach spotkań poetycko-muzycznych dla seniorów.
Teksty w oprawie muzycznej Henryka Weredy.
Pojawi się również gośc specjalny Pan Stanisław Kaczmarek, który wykona utwory we własnej aranżacji.
Spotkanie odbędzie się 22 lutego 2019 r. o godzinie 11.00 w bibliotece w Owińskach.
Słoneczna sobota 06 kwietnia b.r w bibliotece w Koziegłowach. Spora grupa czytelniczek, czekająca na swoją ukochaną autorkę. Magdalena Witkiewicz zjawiła się na czas i dostarczyła nam wielu wspaniałych emocji.
Autorka uwielbianych przez czytelniczki książek m.in. „Milaczek”, „Szkoła żon” czy „Czereśnie zawsze musza być dwie” barwnie i z dystansem opowiadała o początkach swojej przygody z pisaniem, o bohaterach swoich książek i inspiracjach. Magdalena Witkiewicz sporo czasu poświęciła sowim planom wydawniczym m.in. opowiadała o kolejnej książce , „Jeszcze się kiedyś spotkamy. Ta wyjątkowa dla autorki książka będzie miała swoją premierę 15 maja i ściśle wiąże się z historią rodziny Magdaleny Witkiewicz. Kluczowa rolę odgrywają w niej jedne z jej ulubionych kwiatów, niezapominajki. Czytelniczki dowiedziały się również, że jednym z marzeń autorki jest obejrzenie filmu nakręconego na podstawie jednej z jej powieści.
Dziękujemy za inspirujące spotkanie, które dostarczyło naszym czytelnikom dużo radości i wzruszeń.
W ramach celebracji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci Bibliotekę w Koziegłowach odwiedzili kolejni młodzi czytelnicy. Była to grupa Krasnala Hałabały z przedszkola Bajkowe Ludki. Dzieci wysłuchały historii „O założeniu Poznania”, pokazanej w teatrze Kamishibai, wykonały papierowe koniki 3D, które kolorowały, doklejały im grzywy i ogony. Dookoła rozbrzmiewał tętent końskich kopyt. Dziękujemy za przemiłą pracę. Do zobaczenia ponownie!
W dniu 02.04.2019 r. dzieci z przedszkola Akademia Odkrywców w Bolechowie odwiedziły bibliotekę w Czerwonaku. Okazja była przednia, bo to właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Przedszkolaki zwiedziły zakamarki biblioteki, opowiedziały o swoich ulubionych książkach i przeglądały zbiory biblioteczne. Towarzyszył nam Teatr Kamishibai i „Legenda o założeniu Poznania”, dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły kolorowe konie, które w opowieści o Lechu, Czechu i Rusie pełniły ważną rolę. Odwiedził nas również specjalny gość, Wójt Gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak. Przeczytał dzieciom lokalne legendy i rozdał małe upominki. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zachęcamy do czytania książek dzieciom i odwiedzania naszych bibliotek.
2.04.br. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci bibliotekę w Owińskach odwiedziła najstarsza grupa przedszkolna. Zerówkowicze z wielką uwagą wysłuchali opowieści „Franklin i książka z biblioteki”, wspaniale zinterpretowanej przez naszą wieloletnią czytelniczkę, członkinię Klubu Seniora - Panią Kazimierę Kwietniewską.
Pod koniec spotkania dzieci własnoręcznie ozdobiły przygotowane na dzisiejszy dzień, okazjonalne zakładki do książek.
Serderdecznie dziękujemy Pani Kazi oraz naszym młodym gościom i mamy nadzieję na dalszą współpracę!
Spotkanie z Tanyą Valko w bibliotece w Koziegłowach w dniu 1 kwietnia, okazało się wspaniałym przeżyciem dla naszych czytelników. Autorka z wielką pasją i zaangażowaniem opowiadała o życiu w krajach Bliskiego Wschodu, zwyczajach i religii. Autorka kreśliła barwny krajobraz krajów orientu, wspominała lata pracy w krajach arabskich, mówiła o zagrożeniach i fatalnych w skutkach wydarzeniach, które w ostatnich latach miały miejsce na bliskim wschodzie. Słuchacze pytali m.in. o autentyczność historii opisanych w książkach, o bohaterów czy kolejne publikacje. Poniedziałkowe popołudnie było pełne emocji i inspirujących rozmów. Zapraszamy do bibliotek po książki Tanyi Valko, które przenoszą czytelnika w wyjątkowe i niezwykłe miejsca.
29 marca w bibliotece w Koziegłowach licznie przybyli młodzi czytelnicy usłyszeli historię Króla kruków, który zaprzyjaźnił się z chłopcem o imieniu Bolko. Historii o tym, jak Bolko został trębaczem wysłuchały dzieci z grupy „Wiewiórki” z przedszkola im. Krasnala Hałabały oraz z grupy „Mali odkrywcy” z przedszkola Akademia Odkrywców.
25.03. bibliotekę w Owińskach ponownie odwiedziły dzieci z oddziału przedszkonego. Tym razem zerówkowicze z zaangażowaniem uczestniczyli w rozwiązywaniu wiosennych, rymowanych zagadek. Bez trudu odgadli, kto powraca wiosną z dalekich stron, jak nazywa się kwiatek, który ukrywa w nazwie słowo „pan” oraz który miesiąc jest najbardziej znany ze zmian pogody.
Nasi młodzi czytelnicy wysłuchali również opowiadania pt. „ Żabka” Renaty Piątkowskiej ze zbioru „Piegowate opowiadania”. Perypetie małej, zielonej bohaterki były okazją do dyskusji na temat szanowania przyrody w myśl zasady „ nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.
12 marca odbyło się kolejne rodzinne czytanie. Było ono pełne wiosennej aury i kwiatów. Zapraszamy na kolejne już 9 kwietnia.
Dawno, dawno, temu, w drewnianych chatach w pobliżu puszczy, żyli trzej bracia Lech, Czech i Rus. Jakie spotkały ich przygody i o tym jak doszło do założenia Poznania, dowiedziała się dziś w bibliotece w Koziegłowach grupa Zająca Poziomki z Przedszkola Bajkowe Ludki. Dzieci wysłuchały historii „O założeniu Poznania”, pokazanej w teatrze Kamishibai, wykonały papierowe koniki 3D, które kolorowały i doklejały im grzywy oraz ogony.
8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji zaproszono do biblioteki w Koziegłowach Grupę teatralną Baj, działającą przy Gminnej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Dopiewie. Zaprezentowane zostały dwa spektakle " Sądny Dzień" i „Sceny z życia wzięte”. Sądny Dzień" autorki Anny Blaschke i reżyserii Piotra Witonia, w zabawny sposób opowiedział nam o spotkaniu nieznanych sobie ludzi czekających na rozprawy sądowe w poczekalni, uwypuklając przywary ludzkie. „Sceny z życia wzięte” ukazały nam z kolei groteskowość życia codziennego. Aktorom udało się rozbawić licznie przybyłą publiczność. Mamy nadzieję, że artyści zaszczycą nas swoją obecnością również za rok.
Do zobaczenia!
5 marca w bibliotece w Koziegłowach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Spotkanie pod hasłem „Weź zapytaj weź się zbadaj” miało na celu uświadomić uczestnikom jak ważna jest profilaktyka i dlaczego warto się badać. Tematem był oczywiście rak piersi.
Joanna Czarnecka-Knobel opowiedziała nam swoją historie walki z rakiem piersi i dostarczyła niemałych wzruszeń prezentując zdjęcia z Onkoresju, w którym brała udział. Dr inż. Hanna Płuszka zwróciła uwagę na dietę antyrakową i nawyki żywieniowe. Żywność nieprzetworzona, odpowiednia ilość warzyw i owoców stanowi doskonała profilaktykę antyrakową. Wieczór zakończył się małymi warsztatami z samobadania piersi, które przeprowadziła pielęgniarka mgr Małgorzata Parszuto.
Uczestniczki spotkania wyszły z niego pełne wiedzy i optymizmu. Oby więcej takich działań.
Jakie skarby zatopione są w Czarnej Hańczy? Kto je ukrył? Co czai się za głazami w głębokiej toni? Odpowiedzi na te pytania szukali dziś młodzi czytelnicy z grupy Krasnale z przedszkola im. Krasnala Hałabały w bibliotece w Koziegłowach. Dzieci dowiedziały się jak wygląda strzyga, czym zajmują się nimfy wodne oraz jak ustrzec się smoka, który puszcza siarkę z pyska. Na koniec wykonane zostały ryby origami, którym pozwolono popływać w Hańczy. Dziękujemy za miłe odwiedziny. Do zobaczenia!
W dniu 26 lutego 2019r. w ramach cyklicznych zajęć bibliotecznych, bibliotekę w Owińskach odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego. Z okazji Dnia Dinozaura nasi młodzi czytelnicy wysłuchali zbioru zabawnych opowiadań oraz poznali kilka ciekawostek dotyczących tych fascynujących, prehistorycznych zwierząt. Dzieci podzieliły się z nami także swoją, niemałą wiedzą na ten temat.
Wszystkich wielbicieli dinozaurów zapraszamy do skorzystania z naszej kolekcji książek.
22.02.2019r. w bibliotece w Owińskach odbyła się biesiada poetycko - muzyczna, poświęcona twórczości Bułata Okudżawy. Seniorzy z Czerwonaka, Kicina oraz Owińsk mieli okazję zaprezentować wybrane utwory rosyjskiego poety. Jak zwykle spotkanie uświetnił występ zespołu „Znad warciańskich łąk” pod kierownictwem Henryka Weredy. Wspaniałą niespodzianką dla wszystkich zebranych okazał się występ uczniów SP w Owińskach, którzy wykonali utwory własnego autorstwa. Pierwsze próby literackie młodzieży wzbudziły wielkie uznanie publiczności.
Organizatorem spotkania, które odbyło się przy współpracy Klubu Seniora była Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku.
W poniedziałek 18 lutego w bibliotece w Owińskach odbyła się prezentacja pt.: "Bajkał w krainie lodu". Była to okazja do zapoznania się z niezwykłymi krajobrazami Bajkału. Państwo Alicja i Jędrzej Łukowscy z biura podróży "Szerokie Tory", zaskoczyli nas opowieściami o ludziach i przyrodzie tych okolic. Bardzo dziękujemy za miłą atmosferę i ciekawą prelekcję.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z biurem podróży "Szerokie Tory" 11 kwietnia 2019 roku do biblioteki w Owińskach o godzinie 17.00 na prezentacje kolej transsyberyjska.
„O rozmowie przy kawie” pod takim tytułem 22 stycznia w bibliotece w Koziegłowach odbył się wernisaż wystawy Bogusi Janickiej. Autorka pisze wiersze, piosenki, tworzy scenariusze teatralne, rysuje i tłumaczy z języka francuskiego oraz angielskiego.
Chętnych do odwiedzenia wystawy serdecznie zapraszamy do przestrzeni edukacyjnej przy bibliotece w Koziegłowach (CKiR).