Cisza i pękający lód

Cisza i pękający lód

Największe lodowisko świata, -30 stopnic Celsjusza i pękające zimowe jezioro. Na spotkaniu z Jakubem Rybickim, podróżnikiem, fotografem, autorem książki „Po Bajkale” było naprawdę gorąco, pomimo zimowego tematu.


 

   Trzytygodniowa wyprawa rowerem po Bajkale okazała się wspaniałym pretekstem do opowieści o przyrodzie, kulturze i ludziach Syberii. Razem ze swoim przyjacielem, Pawłem Wichrem, pokonali prawie 950 km, nierzadko walcząc ze śniegiem, wiatrem i mrozem (temperatura wahała się od -30 stopni w nocy, do -15 stopni w dzień). Lód miał grubość jednego metra i mijające ich ciężarówki bez problemu przemierzały najgłębsze jezioro świata, które po zmroku skrzypiało pękało i buczało. Mikro trzęsienia ziemi – około dwóch tysięcy w ciągu roku – odczuwalne były głównie w nocy, wtedy podobno najlepiej słychać Bajkał. Wyobraźnia pracuje i nasz podróżnik niejednokrotnie widział już pod sobą pękający lód, jak sam powiedział – Statystycznie szanse na taki obrót spraw są jak wygrana w totolotka – czyli całkiem możliwe.

  Ludzie, których spotkali na swojej drodze opowiadali im historie nadające się na osobną książkę. Większość z nich prosta, życzliwa jak Wasilij, który od lat skutecznie unika rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, a Bajkał i lasy Syberii mu w tym pomagają.

  Jakuba Rybickiego słuchało blisko 140 osób. Największe zainteresowanie budziły wyjątkowe zdjęcia, towarzyszące jego opowieści. Autor zdobył za nie wiele nagród, między innymi Travel Photographer of the Year. Liczne pytania publiczności dotyczyły głównie radzenia sobie z zimnem i kosztów wyprawy. Możliwość przymierzenia „polarnej” kurtki okazała się kusząca, zarówno dla czytelników jak i pracowników biblioteki.

 

  Wtorkowe przedpołudnie w bibliotece w Koziegłowach było okazją do poznania człowieka posiadającego nietuzinkową pasję. Swoim wystąpieniem starał się udowodnić młodym ludziom, że każde, nawet najbardziej abstrakcyjne marzenie, można zrealizować. Wystarczy głowa pełna pomysłów, determinacja, otwartość na świat i ludzi.

 
Powrót