Dyskusyjne Kluby Książki działają w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki. Klub w Filii Biblioteki Publicznej w Koziegłowach powstał w grudniu 2008. Pierwszą opiekunką klubu została Agnieszka Wasilczyk-Kryger. Klub był współtworzony przez uczennice koziegłowskiego gimnazjum, które na regularnych spotkaniach rozmawiały o przeczytanych książkach, ale nie tylko o nich. Inaugurującą powieścią było "Do pierwszej krwi" Grzegorza Gortata, która to pozycja wzbudziła rozmaite emocje. Autor stara się przełamać funkcjonujące w świadomości ludzi stereotypy na temat tzw. "dresiarzy", co dało pretekst do burzliwej i inspirującej dyskusji o subkulturach, mniejszościach, stereotypach, tolerancji i uprzedzeniach. Młodzież omawiała również:
H. Brennan, "Wojny Duszków" ,
J. Rudnicka "Kotka Brygid" ,
B. Stenka "Akcja chłopaki",
G. Gortad "Szczury i wilki",
L. Lehtolaien, "Kobieta ze śniegu" ,
M. Zusak, "Złodziejka książek" .
Dyskusyjny Klub Książki to nie tylko rozmowy, ale również spotkania autorskie. W 2009 roku miało miejsce spotkanie z Ewą Nowak, autorką bardzo popularnych książek dla młodzieży, w którym udział wzięli Klubowicze a także uczniowie gimnazjum. Autorka urzekła młodzież ciekawymi opowieściami i przemiłym, energicznym, bezpośrednim sposobem bycia. W roku 2010 mieliśmy przyjemność gościć autorkę książek dla młodzieży i dorosłych Martę Fox. Rok później, w kwietniu 2011 roku, odbyły się warsztaty literackie zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów Roku Miłosza. Gimnazjaliści spotkali się z prof. dr hab. Piotrem Śliwińskim aby zapoznać się i wspólnie omówić teksty z cyklu „Świat poema naiwne” . Spotkanie stało się dla młodzieży pierwszym krokiem ku odkrywaniu poezji, uczestnicy zdobyli wiedzę o Miłoszu i jego poezji oraz o tym, jak czytać poezję w ogóle. W roku 2012 opiekunką klubu została Katarzyna Kiełbasińska.
Dyskusyjny Klub Książki jest miejscem, w którym doskonale odnajdzie się każdy Czytelnik, który ma ochotę poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią z innymi. Klubowicze dyskutują o literaturze współczesnej oraz komponują własne teksty. Ostatnio przeczytane i przedyskutowane powieści to:
M. Gutowska-Adamczyk „Wystarczy, że jesteś” w październiku 2012,
M. Gutowska-Adamczyk „13 poprzeczna”w listopadzie 2012,
A. Mańczyk „Duża kieszeń na kłopoty” w grudniu 2012,
E. E. Schmitt „Odette i inne historie miłosne” w styczniu 2012,
D. Glukhovsky „Metro 2033” w luty 2013.
Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących czytać, którzy mieliby ochotę na wymianę poglądów w sympatycznej atmosferze!