Narodowe Czytanie 2020, Balladyna Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie 2020, Balladyna Juliusza Słowackiego

 

Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Co roku wybierany jest inny tekst, który czytany jest później w całej Polsce. W tym roku była to „Balladyna” Juliusza Słowackiego, wybitny dramat o baśniowym charakterze.

Tekst Juliusza Słowackiego powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


                          


 


Pani Renata Laskowska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonaku

Dramat Juliusza Słowackiegi powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Balladyna "Juliusza Słowackiego" Akt 1, Scena 1. Czyta Wójt Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak i Piotr Witoń

 

 

"Balladyna" Juliusza Słowackiego, Pani Jolanta Chlebowska-Kasztelan wraz z uczennicami

"Balladyna "Juliusza Słowackiego. Czytają Uczniowie klasy ósmej ze Szkołay Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Bolechowie

 

 

"Balladyna" Juliusza Słowackiego, czytają Kamila Grobelska i Natalia Urbaniak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach

"Balladyna " Juliusza Słowackiego. Akt 1, Scena 3.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót