Narodowe Czytanie po raz ósmy!

Teksty ośmiu nowej, wybitnych polskich pisarzy, stały się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania.  Prezydent RP uzasadniając wybór 8 nowel zauważył że „… teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”

W Szkole Podstawowej w Owińskich uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, mieszkańcy i zaproszeni gości wysłuchali  m.in „Katarynki” Bolesława Prusa” „Sachem” Henryka Sienkiewicza czy „Dymu” Marii Konopnickiej. Nowele Bruno Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków" przeczytali Wójt Gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak i Przewodniczący Rady Gminy Pan Wojciech Skrzekut. Teksty interpretowała również pani Jolanta Chlebowska –Kasztelan, dyrektor szkoły podstawowej w Owińskach i pani Marzena Zmyśna, dyrektor szkoły podstawowej w Bolechowie. W akcje włączył się również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, uczniowie szkoły przeczytali fragmenty nowel napisanych alfabetem Braille’a.

Wydarzenie uświetnił również występ zaprzyjaźnionej Grupy Teatralnej Baj z Dopiewa. Wszystkim zaangażowanym w  tegoroczne czytanie serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok. Będziemy czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

 

 

 

 

 


więcej>>