STREFA CZYTELNIKA

W strefie czytelnika polecamy książki warte przeczytania.

 

Jarosław Stukan "Polscy seryjni mordercy"

„Polscy seryjni mordercy”

Jarosław Stukan

 

W historii polskiej kryminalistyki odnotowano do tej pory 38 seryjnych morderców. Jarosław Stukan dokonuje analizy charakterologicznej, retrospekcji dzieciństwa i okresu dorastania przestępców, tworząc w pierwszej części książki bogaty wstęp teoretyczny traktujący o elementach psychopatologii i motywacji seryjnych zabójców. W merytoryczny, ale jednocześnie przystępny sposób przybliża czytelnikom najważniejsze, naukowe dane dotyczące zjawiska jakim są seryjne morderstwa na gruncie polskiej wiedzy i doświadczeń zarówno służb  jak i psychiatrii sądowej. Druga część opracowania to z kolei studia przypadków- tutaj dowiadujemy się już o konkretnych czynach konkretnych osób- padają nazwiska znane szeroko opinii publicznej- jak np. Zdzisław Marchwicki, Mariusz Trynkiewicz czy Leszek Pękalski. Co kierowało nimi podczas dokonywania zabójstw? Jak wyglądała ich sytuacja zawodowa i osobista? Co znalazło się w aktach sprawy i jak ich stan psychiczny oceniali biegli sądowi? Te wszystkie informacje w sposób niezwykle klarowny przedstawia nam już sam autor. Do wglądu mamy też pamiętniki przestępców- jeśli takowe pisali, co pozwala jeszcze dokładniej zrozumieć to, co działo się w ich umysłach na różnych etapach życia. Czy żałowali popełnionych zbrodni? Tego również dowiecie się z kart książki.

To nie jest pierwsza książka Stukana dotycząca zagadnień kryminalnych, autor ma na swoim koncie kilka  innych pozycji, ale uważam, że właśnie ta zasługuje na szczególne wyróżnienie. Rzetelna literatura faktu, duża dawka wiedzy i przede wszystkim- napisana na gruncie rodzimej kryminalistyki- to cechy, które czynią ją szczególnie wartościową, godną uwagi.

 

Izabela Nowak

/userfiles/seryjni mordercy.jpg


Karolina Sulej "Rzeczy Osobiste"

 

Karolina Sulej

„Rzeczy osobiste”

 

Książek dotykających tematu okrucieństwa wojny, obozów koncentracyjnych i ludzkiego cierpienia, powstało już tyle, że zdawałoby się, że w tym obszarze powiedziane i napisane zostało już wszystko. Nic bardziej mylnego. Karolina Sulej bada dotąd praktycznie nienaruszony grunt, postanawia bowiem zająć się czymś na pierwszy rzut oka błahym, a może nawet uchodzącym za  niewłaściwe, zbędne, mianowicie obozowymi ubraniami-  więźniów i więźniarek, ale także ich oprawców.

Podczas spotkań z osobami bezpośrednio związanymi z Holocaustem, zarówno ofiarami obozów, jak i ludźmi, którzy zawodowo zajmują się pamięcią o tym, nader tragicznym, momencie w dziejach ludzkości, Sulej  stara się w analityczny, ale jednocześnie delikatny sposób opowiedzieć czytelnikom o ubraniach, które mają na sobie ciężar historii, ciężar krwi, śmierci, ale też nadziei i życia.

Wszyscy wiemy, jak wyglądał mundur oficera SS, podobnie jak mamy względne pojęcie na temat tego, co musieli zakładać na siebie więźniowie Auschwitz i innych obozów. Ale czy wiemy, z jakiego materiału były szyte te ubrania? Jakie były w dotyku? Kto je wykonywał? Zaprojektował? To są pytania na pozór nic niewnoszące do wiedzy, jaką mamy na temat tamtych czasów. Kiedy by jednak zagłębić się nieco bardziej w sens badania odzieży, okazuje się, że być może mówią nam one dużo więcej niż niejeden suchy historycznie fakt. Autorka widzi i zapisuje historię odciśniętą na materiale, który towarzyszył obozowej codzienności każdego dnia.

Tytuł zdecydowanie godny polecenia, otwierający zupełnie nowy rozdział literatury dotyczącej Holocaustu.

 

Izabela Nowak

/userfiles/rzeczy osobiste(1).jpg


Eckhart Tolle "Potęga teraźniejszości"

 

Eckhart Tolle

„Potęga teraźniejszości”

Cały czas rozgrzebujecie wydarzenia z przeszłości? A może nieustannie zamartwiacie się o to, co przyniesie przyszłość? Jesteście tym wszystkim już zmęczeni i czujecie, że potrzebujecie zmiany we własnym sposobie myślenia i postrzegania rzeczywistości? Jeśli tak, to książka Eckharta Tolle jest czymś, co koniecznie powinniście poznać.

Tolle jest swego rodzaju przewodnikiem duchowym dla osób, które chcą zacząć naprawdę żyć, a naprawdę żyć można tylko tu i teraz, bez ogladania się w przeszłość i bez nadmiernej troski o to, co przyniesie los. Uczy nas sztuki koncentrowania się na chwili obecnej, czerpania z niej radości i inspiracji. Żeby się tego nauczyć, trzeba ćwiczyć umiejętność zachwytu nad momentem, w którym jesteśmy aktualnie i nauczyć się delektowania każdą, nawet niepozorną chwilą naszego życia.

Nosimy w sobie wiele schematów myślenia, które utrudniają nam życie. Czasem trzeba odciąć się od nich, powiedzieć im STOP i zacząć wszystko od nowa. Tylko tyle i aż tyle.

Książka „Potęga teraźniejszości” dostępna w filii w Owińskach i Koziegłowach.

 

Anna Rudek

/userfiles/potęga teraźniejszości.jpg


Ilona Wiśniewska "Hen"

 

Ilona Wiśniewska

'Hen"

W styczniowe, zimne wieczory warto wybrać się w podróż tam, gdzie jest jeszcze zimniej, jeszcze surowiej i w pewnym sensie mistycznie. Norwegia odkryje przed Państwem wiele sekretów.

„Hen. Na północy Norwegii” autorstwa Ilony Wiśniewskiej to doskonały reportaż opowiadający o historii i rzeczywistości życia właśnie w tym miejscu. Reporterka wybiera się do Norwegii, by poznać ludzi mieszkających w miejscowościach najdalej wysuniętych, bardzo często zapomnianych przez resztę kraju, gdzie trudy życia codziennego wykształciły w całych pokoleniach charakterystyczne dla nich cechy osobowości, charakteru, sposobu bycia i patrzenia na świat.

To nie są zwykłe rozmowy, Wiśniewska stara się, z sukcesem, wtopić w tamtejszą rzeczywistość, poznać ją dogłębnie, zrozumieć kulturę tubylców. Zadanie to wcale nie jest proste, bo mieszkańcy regionu Finnmark podchodzą dość nieufnie do nowych osób. Potrzeba sporo czasu, by zdobyć ich zaufanie, ale kiedy już to nastąpi, obdarowują autorkę wieloma wspomnieniami, wypowiedziami, które ukazują czytelnikowi sedno i istotę Północy. Na szczególną uwagę zasługują opowieści jednego z bohaterów reportażu- Iberta Amundsena- człowieka w sędziwym wieku, który przeżył w swoim życiu tyle, że na podstawie tylko jego historii można by napisać nie jedną książkę dotyczącą Norwegii.

To zdecydowanie nie jest pozycja  przedstawiająca kraj w sposób słodki, landrynkowy, mlekiem i miodem płynący. Poprzez dużą szczerość zarówno autorki jak i ludzi, którzy zgodzili się z nią rozmawiać, przebija się obraz trudny, nieco depresyjny, naznaczony skomplikowaną historią. Prawdopodobnie inaczej sobie wyobrażaliśmy Norwegię. Prawdopodobnie też, lektura tej ksiązki pozwoli Czytelnikowi spojrzeć na to miejsce z zupełnie innej perspektywy.

Książka dostępna w filii w Owińskach, Czerwonaku i Koziegłowach.

 

Izabela Nowak

/userfiles/Hen.jpg