Aktualności

"Moja Niepodległa"

/userfiles/„Moja Niepodległa”.jpg


 


Dyskusyjne Kluby Książki wznawiają swoja działalność!

 


Wystawa prac Klubu Impresja i spotkanie z poetką Alicją Krawiec

 


więcej>>

 


Książki do zabawy: "Księżycowe opowieści"

Książki do zabawy: "Księżycowe opowieści"

W dzisiejszym filmie w ramach cyklu "Książki do zabawy" pokażemy wam jak zrobić księżycowa kołyskę. 


Na warsztat wzięliśmy cudowne książki w których księżyc odgrywa znaczącą rolę.

1. "Księżyc. Noc dookoła świata" Britta Teckentrup, Patricia Hegarty. Wydawnictwo Wilga.

2. "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" Monika Utnik-Strugała, Małgorzata Piątkowska. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3. "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" Sam McBratney. Wydawnictwo Egmont Polska 

Dzielcie się z nami waszymi pomysłami, pracami i zabawami, możecie je wysyłać na nasze biblioteczne maile lub wstawiać zdjęcia pod postem na Facebook. 

Pod koniec każdego letniego miesiąca wybierzemy 3 prace które nagrodzimy małymi upominkami. Spędźmy wspólnie wakacje bawiąc się książkami.


więcej>>

Książki do zabawy: wakacyjny cykl

Książki do zabawy: wakacyjny cykl

SPĘDŹMY WSPÓLNIE WAKACJE BAWIĄC SIĘ KSIĄŻKAMI !!!

W te wakacje zainspirujemy was i wasze dzieci do zabawy literaturą. Pokażemy wam, że książki nie służą jedynie do czytania ale są źródłem niewyczerpanych pomysłów na prace plastyczne i spędzanie wspólnie czasu wolnego.

Dzielcie się z nami waszymi pomysłami, pracami i zabawami, możecie je wysyłać na nasze biblioteczne maile lub wstawiać zdjęcia pod postem na Facebook.

Pod koniec każdego letniego miesiąca wybierzemy 3 prace które nagrodzimy małymi upominkami

ZAPRASZAMY!


więcej>>

Dzień Ochrony Środowiska

 

5 czerwca to Dzień Ochrony Środowiska ?

Każdy z nas może, w mniejszym lub większym stopniu zadbać o naszą planetę, począwszy od swojego bliskiego otoczenia, miejsca, w którym mieszka czy pracuje. To, w jaki sposób żyjemy teraz, przekłada się na to, jak będą żyły nasze dzieci, wnuki itd.

Globalne środowisko z roku na rok boryka się z coraz większymi problemami, które bardzo często wynikają z naszych wieloletnich, w zasadzie wielopokoleniowych błędów i zaniedbań. Jeśli się szybko nie ockniemy, za jakiś czas może być już za późno. Już teraz na całym świecie dzieją się rzeczy straszne- ogromne, wyniszczające pożary, wymierające gatunki zwierząt, coraz mniej wody w oceanach- to tylko kilka problemów, jakie dotykają nas w ostatnich latach. Jest źle, jest bardzo źle, ale! możemy jeszcze coś z tym wszystkim zrobić- i na poziomie globalnym i na tym naszym, jednostkowym.

 

Chyba już każdy z nas spotkał się z ideą „zero waste”. Mówiąc w skrócie oznacza to nie marnować, albo przynajmniej marnować mniej. Chodzi o ty, by swoimi codziennymi wyborami starać się produkować jak najmniej śmieci, by być bardziej eco, bo codziennie wybory mają znaczenie;) Więcej o zero waste można poczytać tutaj: http://zero-waste.pl/

 

Biblioteka dysponuje literaturą dotyczącą ochrony środowiska i idei zero waste, zarówno dla dużych jak i mniejszych czytelników;) Zapraszamy:)


Polecamy ciekawe i wartościowe książki o tym co się dzieje w Stanach Zjednoczonych

Jeśli chcecie się na chwile zatrzymać nad tym co dziej się w Stanach Zjednoczonych i jak na to wszystko reagować, to zachęcamy do sięgnięcia po ciekawe, wartościowe i rzetelne opowieści o rasizmie, niewolnictwie, segregacji rasowej, abolicjonizmie, konfliktach społecznych i kolonializmie.
Większość proponowanych ksiażek jest dostępna w naszych gminnych bibliotekach.

Proponujemy również znakomity dokument, "Nie jestem twoim murzynem" ( do obejrzenia za darmo na stronie https://ninateka.pl/f…/nie-jestem-twoim-murzynem-raoul-peck…) który otrzymał m. in nagrodę BAFTA i nominację do Oskara. Reżyser wykorzystuje w filmie niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Remember This House Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty. Książka i dokument przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

 


NOWA GRUPA NA FACEBOOK CZERWONAK

Serdecznie zapraszamy na nowo powstałą grupę czytelniczą

na FB CZERWONAK CZYTA

https://www.facebook.com/groups/780652522426473/


Uwaga! Biblioteki otwarte już 5 dni w tygodniu

UWAGA ZMIANY!

Od poniedziałku 1.06.2020 r. biblioteki w Koziegłowach, Czerwonaku i Owińskach będą otwarte 5 dni w tygodniu. Wolny dostęp do księgozbioru pozostaje nadal ograniczony.


UWAGA NOWE NUMERY TELEFONÓW

 

U W A G A !!!

W związku ze zmianą systemu operatora sieci telefonicznej

informujemy o nowych numerach telefonów

BIBLIOTEKA W CZERWONAKU TEL. 61 415-29-73

BIBLITEKA W OWIŃSKACH TEL.        61 415-29-74

BIBLIOTEKA W KOZIEGŁOWACH BEZ ZMIAN TEL.  61 8128 649

 

 

 


Instrukcja założenia konta


Tydzień Bibliotek dzień siódmy

 

Kochani, dziś siódmy, ostatni już dzień cyklu „Biblioteka od kuchni, czyli czego nie wiecie o Bibliotece”

 

"Czytanie, czytanie, i jeszcze raz czytanie, czyli wieczne doszkalanie"

 

Książki to nie tylko nasza praca, ale także pasja. Czytamy zarówno dla własnej przyjemności, ale też po to, by jak najlepiej służyć Wam- radami, sugestiami, chcemy nie tylko wypożyczać książki naszym Czytelnikom, ale także móc z Wami o nich dyskutować. To ważne, by Biblioteka była żywym miejscem, a nie tylko budynkiem z regałami.

Prócz książek, czytamy też literaturę branżową, z której czerpiemy inspiracje i zdobywamy nową wiedzę, jeździmy na szkolenia, by poszerzać swoje horyzonty.

 

Na koniec tego wpisu i zarazem naszego Tygodnia Bibliotek, chciałybyśmy życzyć Wam wielu niezapomnianych chwil z dobrą lekturą. Pamiętajcie, że … ;


Tydzień Bibliotek - dzień szósty

 

Witajcie w szóstym dniu Tygodnia Bibliotek ;)

 

"O Zapominalskich, czyli o tym, jak ważne jest terminowe oddawanie książek"

 

Dziś krótko na temat oddawania w terminie książek. Większość Czytelników pamięta, że w ciągu 30 dni należy zwrócić wypożyczone egzemplarze, co nas bardzo cieszy, niestety jednak zdarzają się zapominalscy, a wśród nich tacy, którzy zalegają nawet i kilka lat. Pamiętajcie proszę, że bywa tak, że na Wasze, niezwrócone książki, czekają już inne osoby. Kolejka oczekujących się wydłuża, a żeby tego uniknąć wystarczy najzwyczajniej w świecie oddać „przetrzymywane” lektury;) Robimy co w naszej mocy, przypominamy o datach i terminach, wysyłamy maile, a to po to, byście o nas pamiętali :) No, może nie tyle o nas, co o konieczności zwrotu książek ;)

 

A na koniec, pół żartem- pół serio, Olga Rudnicka w swojej najnowszej książce, w dość niebanalny sposób rozprawiła się ze spóźnialskimi czytelnikami. Strach się bać! :-)

 

 

 


Tydzień bibliotek dzień piąty

Dzień dobry! Witajcie w piątym dniu naszego Tygodnia Bibliotek 

"Porządki, porządki, czyli co zrobić by nie zginąć w gąszczu książek"

Bibliotekarze sporo czasu spędzają na porządkowaniu księgozbioru. Jest to dość żmudna praca, ale konieczna, by móc szybko i sprawnie odszukiwać dla Was książki. Już kilka nieodłożonych na swoje miejsce potrafi spowodować niemałe zamieszanie. Nie chcemy, byście musieli długo czekać na upragnione książki, więc porządkujemy, porządkujemy i… jeszcze raz porządkujemy:) Czasem zajmuje nam to długie godziny, ale warto- dla naszej i Waszej satysfakcji.
Poniżej „świeżo” uporządkowane książki dla najmłodszych czytelników.


Czwarty dzień Tydzień Bibliotek

Witajcie w kolejnym dniu „Biblioteki od kuchni”

"Znikające książki, czyli czym jest ubytkowanie"

Biblioteki, by zachęcały do korzystania z księgozbioru, muszą być zaopatrzone w książki aktualne i estetyczne, stąd też na bieżąco trzeba kontrolować ich stan wizualny oraz merytoryczny. Egzemplarze, które po latach wypożyczania, wyglądają najzwyczajniej w świecie źle, których nie da się naprawić no i te, których treści nie odpowiadają najnowszej wiedzy naukowej (np. bardzo stare poradniki, leksykony) trafiają właśnie do ubytkowania, czyli do makulatury. Nie zawsze są to łatwe decyzje, zdarza się, że bierzemy daną książkę do rąk wiele razy zastanawiając się, czy na pewno nadszedł już jej czas, jednak ostatecznie zawsze trzeba mieć na uwadze rzecz najważniejszą- biblioteki mają zachęcać, a nie zniechęcać do korzystania z ich zasobów.
Poniżej „zubytkowane” egzemplarze.


Dzień trzeci TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Mija trzeci dzień z cyklu „Biblioteka od kuchni, czyli czego nie wiecie o bibliotece”

Wy też tworzycie księgozbiór, czyli o darach czytelników

Nowe tytuły na półkach to nie tylko efekt naszych zakupów, ale także Waszej aktywności. Niektórzy czytelnicy zasilają nasze księgozbiory, co oczywiście bardzo nas cieszy. Zdarza się jednak, że mimo Waszych dobrych chęci, nie wszystkie egzemplarze przyjmujemy. Chcemy, byście wiedzieli, że nie wynika to z naszej złej woli- po prostu ilość miejsc na regałach bywa ograniczona. Niemniej jednak, w tym miejscu chciałybyśmy Wam podziękować za to, że wspieracie nas tak hojnie, wiedzcie, że to, co robicie jest ważne.
Poniżej przykład „darów” 


Dzień drugi TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Dziś drugi dzień cyklu "Biblioteka od kuchni, czyli czego nie wiecie o bibliotece"

"Pieczątki i tajemnicze liczby, czyli o przygotowywaniu książek słów kilka"

Zanim książki trafią na regały, muszą zostać odpowiednio przygotowane. W pierwszej kolejności trzeba nadać im numery, opieczętować, zakwalifikować do wybranego działu, jednocześnie wprowadzić te wszystkie informacje do systemu, którym się na co dzień posługujemy. Kiedy to wszystko już jest gotowe, trzeba zabezpieczyć egzemplarze przed zniszczeniem- w tym celu owijamy je specjalną folią. Do tego jeszcze etykieta z kodem kreskowym i gotowe- teraz możecie już wypożyczać i cieszyć się lekturą!

 

 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2020

 

Witajcie Kochani,

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek przygotowałyśmy dla Was małą niespodziankę w postaci cyklu wpisów zatytułowanych

"Biblioteka od kuchni, czyli czego nie wiecie o bibliotece ". Dziś zapraszamy na pierwszy z nich ??

 

Ach, te nowości, czyli w ferworze zakupów”

 

Nasze księgozbiory są systematycznie powiększane, ku uciesze naszej i oczywiście Czytelników;) Czym się kierujemy dokonując zakupów? Przede wszystkim Waszymi gustami- chcemy, by zakupione tytuły „wiodły intensywne, biblioteczne życie”, czyli, żeby mówiąc wprost- nie kurzyły się na regałach. Wśród Was jest szerokie grono fanów powieści kryminalnej, ale także obyczajowej, podróżniczej, biograficznej, dlatego też każde nowe zamówienie to nowości z tych kategorii. Nie możemy zapominać o literaturze dla dzieci. Cieszy nas zainteresowanie książkami wśród najmłodszych czytelników, więc wszelkiego rodzaju bajki równie często trafiają do nas w ramach zakupowych nowości.

 

Kiedy już wiemy, co chcemy zamówić, czas na porównanie ofert cenowych różnych hurtowni, by wybrać najkorzystniejsze ceny. Po tym etapie, pozostaje już tylko kliknąć „zamów” i oczekiwać na kuriera.

 

Zakupy nowych książek to zawsze dla nas ogromna radość. Mimo,że zanim egzemplarze trafią na półki, jest z nimi cała masa pracy (ale o tym w następnym „odcinku”!), to widok tych wszystkich nowości cieszy nasze oczy już w momencie przekroczenia progu biblioteki przez kuriera ??

Przykładowa paczka, tuż po otwarciu;)


NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z GMINNYCH BIBLIOTEK PUBLICZNYCH


więcej>>

Kultura online-do czytania i słuchania

 

1.                  Polona - Biblioteka Narodowa, udostępnia  swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji kultury- bardzo dobra jakość

2.                  Wolne Lektury - źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli

3.                  Legimi -  zbiór e-booków i audiobooków, darmowe 14 dni.  

4.                  Lektury.gov.pl : Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

5.                  Empik Premium - darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja. 

                     Jak skorzystać z promocji?

                    - Na stronie https://www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.

                    - Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon

                    - Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.

                    - Aktywuj usługę Empik Premium.

                    - Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

6.                 Woblink akcja poleć dalej z Czytaj PL! W jej ramach 30 darmowych książek w formie ebooków i audiobooków!

7.                 Bajkowisko - bezpłatne audiobooki dla dzieci na YouTube 

8.                 Digital Book - audiobooki i książki w języku angielskim

9.                 Storytel.pl -  audiobooki przez 30 dni za darmo.


 


UNIKATOWA PONADCZASOWA KSIĄŻKA !

" Człowiek istota nieznana " dr Alexis Carrel Laureata nagrody Nobla

Ciekawostką jest to, że w dzisiejszych czasach jest ona mało dostępna. Wśrod nielicznych bibliotek, które ustostępniają ten egzeplarz tylko i wyłącznie w czytelni, jest biblioteka sejmowa.

Ta lektura pomoże w poznaniu siebie , w rozumieniu procesu przekształcania środowiska. Jest również bardzo potrzebna w obecnych czasach.

Zadziwiający jest czas wydania tej książki, kiedy ludzkość dopiero zaczynała pęd ku nowoszesności i wyścig wszelkich nauk.

Książkę w wersji cyfrowej można pobrać pod linkiem.:

https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/show-content/publication/edition/23864?id=23864

 

 


Darmowe bajki do słuchania

Szanowni czytelnicy !

Informujemy, że na stronie fundacja Kulczyk.: https://soundcloud.com/kulczykfoundation , jest możliowść darmowego odsłuchania audiobooków. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Szczególnie polecamy .:

Mądre bajki z całego świata

Piosenki "Mądre bajki z całego świata" śpiewa Ewa Konstancja Bułhak

 

Życzymy miłego słuchania.


Zachęcamy do darmowych e-booków dla dzieci

Szanowni Państwo !

Zachęcamy do spojrzenia na stronę https://www.greg.pl/.

 


UWAGA- LEKTURY DLA DZIECI

 

Lektury szkolne można czytać na stronie wolne lektury.

Wolne Lektury: (https://wolnelektury.pl/)


Zachęcamy do wirtualnych spotkań z Pisarzami i Pisarkami! OPOWIEŚCI W CZASACH ZARAZY.
Każdego dnia od poniedziałku 16 marca o godzinie 19:00. Dzisiaj znakomity Filip Springer opowie o książkach, które aktualnie czyta i o swoim " stosiku wstydu".


UWAGA BIBLIOTEKI ZAMKNIĘTE

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

 

DECYZJĄ MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO BIBLIOTEKA (WRAZ Z FILIAMI) ZOSTAJE ZAMKNIĘTA OD 12.03.2020 DO ODWOŁANIA.

 
Termin zwrotów materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia Bibliotek, zostaje przedłużony do czasu otwarcia bibliotek.

Za ten okres nie będą pobierane kary za przetrzymanie książek.

Jednocześnie informujemy, że staramy się na bieżąco przedłużać terminy zwrotów książek. Upomnienia przesyłane są przez sytem automatycznie i nie mamy możliwości ich wyłączenia.


Zachęcamy do śledzenia aktualności na facebooku.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

 

UWAGA DODATKOWE KOMUNIKATY
http://czerwonak.pl/mieszkaniec/pl/wiadomosci/komunikat_wojta_gminy_czerwonak.html

 

UWAGA ODWOŁANE ZEBRANIA Z MIESZKAŃCAMI

 

 


Zbieramy dary dla Kresów


UWAGA !