Aktualności

Sport to zdrowie i nasi czytelnicy doskonale o tym wiedzą, dlatego też między jedną a drugą książką znajdują czas na aktywność fizyczną. Dziś, w ramach Tygodnia Bibliotek i akcji „Znajdziesz mnie w Bibliotece”, przybliżymy Wam księgozbiór dotyczący właśnie uprawiania sportów. W naszych bibliotekach znajdziecie literaturę dotyczącą biegania, kolarstwa, wspinaczki, kulturystyki, jogi, pilatesu, jazdy konnej, snowboardu, sztuk walki, a nawet gry w squasha czy badmintona. Jak widzicie, jest w czym wybierać. Być może chcielibyście spróbować którejś z wymienionych dziedzin, ale jakoś tak… nie było po drodze albo motywacji zabrakło albo nie wiedzieliście od czego zacząć- my Wam proponujemy zacząć od książki, zgodnie z zasadą, że najpierw teoria, potem praktyka. A za jakiś czas, kto wie, może jakieś zawody, a nawet mistrzostwa?:) Zanim jednak zostaniecie mistrzami w wybranej dziedzinie, trzeba wykonać ten najtrudniejszy pierwszy krok- niech on będzie przekroczeniem progu naszych wypożyczalni;)
P.s. Wieść gminna niesie, że są wśród Was osoby odnoszące sukcesy sportowe, ujawnijcie się i pochwalcie w komentarzach swoimi dokonaniami;)

/userfiles/sport 1.jpg

/userfiles/sport2.jpg

/userfiles/sport3.jpg

/userfiles/sport4.jpg

/userfiles/sport5.jpg

/userfiles/sport6.jpg

/userfiles/sport7.jpg

/userfiles/sport8.jpg/userfiles/sport13.jpg

/userfiles/sport14.jpg

/userfiles/sport15.jpg


więcej>>

Witajcie w drugim dniu tegorocznego Tygodnia Bibliotek .
Ogród to pasja łącząca wielu mieszkańców naszej gminy, a wiosna to czas, kiedy rośliny budzą się do życia. Nasi czytelnicy z kolei mają odrobinę mniej czasu na czytanie, pochłonięci sadzeniem, pieleniem, koszeniem i innymi czynnościami, jakich wymaga ogród. Uprawa roślin- bez względu na to, czy dotyczy ogromnego ogrodu czy skromniej- kwiatów goszczących na parapecie- zawsze wymaga solidnej dawki wiedzy, a nierzadko też po prostu inspiracji. Gdzie to wszystko znajdziecie? Oczywiście w Bibliotece! Poradniki dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin przydadzą się zarówno początkującym entuzjastom zieleni jak i tym dużo bardziej zaawansowanym. Poczytacie, wdrożycie w życie, a potem będziecie się cieszyć efektami swojej pracy, może z jakąś dobrą książką w ręce?:)
P.s. A kto dumny ze swoich roślin, może się pochwalić w komentarzach .

/userfiles/ogród zdjecie.jpg

/userfiles/ogród zdjecie 2.jpg

/userfiles/ogród zdjęcie 3.jpg

/userfiles/ogród zdjęcie 4.jpg


więcej>>

Kochani, rozpoczynamy dziś TYDZIEŃ BIBLIOTEK, w tym roku pod hasłem "Znajdziesz mnie w Bibliotece", w ramach którego zaprezentujemy Wam książki nieco mniej popularne, ale dotyczące hobby i zainteresowań wielu z Was.
Jak śpiewały Fasolki: „Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa”. Może nie wszyscy mają aż tak bogaty inwentarz, ale prawda jest taka, że miłośników zwierząt wśród Was nie brakuje. Bez względu jednak na to, czy jesteście „psiarzami”, „kociarzami” czy może tworzycie podwodny świat pełen ryb, w naszych bibliotekach znajdziecie wiele ciekawych tytułów dotyczących hodowli i wychowania zwierzęcych przyjaciół. Literatury nie zabraknie też dla miłośników koni, papug czy gryzoni. Nawet jeśli wydaje Wam się, że o swoim zwierzaku wiecie już wszystko, warto sięgnąć po książkę ,poszerzyć swoje horyzonty, bo wiedzy przecież nigdy dość. A może nie posiadacie jeszcze żadnego zwierzaka i zastanawiacie się, który będzie najlepiej pasował do Was i Waszego trybu życia? Jeśli TAK, to najprawdopodobniej jest to idealny moment, by wpaść do Biblioteki i zaopatrzyć się w odpowiednie książki.
P.s. Pochwalcie się swoimi milusińskimi w komentarzach.
/userfiles/pies1.jpg
 
/userfiles/pies 2.jpg

/userfiles/pies3.jpg

/userfiles/ryby.jpg

/userfiles/pszczoły.jpg

/userfiles/koń1.jpg

/userfiles/konie.jpg

/userfiles/ptaki.jpg

/userfiles/akwarium.jpg

/userfiles/świnka 3.jpg

/userfiles/staw.jpg


/userfiles/tydzień bibliotek.jpg


/userfiles/prezentacja lit.png


/userfiles/tydzień konkurs.png


/userfiles/konkurs wielkie litery.jpg


Polecamy najnowsze publikacje IPN

Miłośników historii zachęcamy do wypożyczania nowości dostępnych w Owińskach. Wszystkie poniższe tytuły pochodzą z Wydawnictwa IPN.

/userfiles/IPN nowosci 5(1).jpg

 

/userfiles/ipn nowości(1).jpg

/userfiles/IPN nowości 3(1).jpg

/userfiles/IPN nowosci 2(1).jpg

 


Dziś świętujemy Europejski Dzień Mózgu
 
Wszystkim, którzy mają ochotę zgłębić tajniki ludzkiego mózgu, a może przy okazji popracować też nad swoimi neuronami i emocjami, polecamy tematyczne książki, które znajdziecie w naszych bibliotekach.
/userfiles/dzień mózgu.jpg

/userfiles/dzień mózgu 2.jpg

/userfiles/dzień mozgu mózg władca czasu.jpg

/userfiles/dzień mózgu mniej myśleć.jpg


Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonaku oraz filie pracują "za zamkniętymi drzwiami"

Od 22 marca 2021 roku do odwołania

Wypożyczenia realizowane są w reżimie sanitarnym

WYPOŻYCZENIA TYLKO PO WCZEŚNIEJSZYM ZAMÓWIENIU !

telefonicznym, mailowym lub za pomocą systemu mak+

Na podstawie § 6 ust. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, działające samodzielnie lub wchodzące w skład innej instytucji kultury, polegające na zakazie:

– udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom,

– organizacji wydarzeń z udziałem publiczności z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (online).

Biblioteka Narodowa, zgodnie z ust. 11b wymienionego powyżej rozporządzenia, rekomenduje udostępnianie zbiorów na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników. Udostępnienie może odbyć się przed wejściem do budynku biblioteki. Zbiory w tym przypadku muszą być przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich. Nie wolno dopuścić do tworzenia kolejek przed budynkiem biblioteki.

Przychylając się do tej rekomendacji, Gminna Biblioteka Publiczna
w Czerwonaku oraz filie w Koziegłowach, Owińskach i Bolechowie wprowadzają następujący sposób wypożyczania zbiorów:

– czytelnik zamawia telefonicznie, mailowo lub poprzez system MAK+, wybrane publikacje,

– bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,

– bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,

– o umówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją  na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty.


więcej>>

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci pod hasłem " Świętujemy z Brzechwą"

 


więcej>>

Polecamy książki i czasopisma o diecie bezglutenowej

Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej nasza Biblioteka została wzbogacona o książki i czasopisma poświęcone właśnie celiakii. Jeśli Wy lub ktoś z Waszych bliskich, w szczególności dzieci, borykacie się z tą chorobą bądź po prostu jesteście zainteresowani tematyką diety bezglutenowej, to zachęcamy do wypożyczania:) Poniższe tytuły znajdziecie w naszych filiach w Bolechowie, Owińskach i Koziegłowach.

 

/userfiles/Książka dla dzieci gluten.jpg

/userfiles/gluten poradnik.jpg

/userfiles/gluten książka 31.jpg

/userfiles/gluten książka dla dzieci 2.jpg


/userfiles/Pensjonat pod świerkiem(1).jpg


Horoskop Czytelniczy 2020

HOROSKOP CZYTELNICZY 2021
WODNIK 
W Nowy Rok wejdą dokonując głębokiego rekonesansu przed sięgnięciem po konkretną książkę. Z zainteresowaniem patrzeć będą w kierunku nagradzanych pozycji, wybierając wśród takich autorów jak Szczepan Twardoch czy Mariusz Szczygieł. Wiosna przyniesie spadek kondycji, na szczęście tylko chwilowy, bo letnie, ciepłe wieczory dostarczą Wodnikom kolejnych czytelniczych niespodzianek. Z zachwytem czytać będą Zytę Rudzką, a jej „Krótka wymiana ognia” na długo pozostanie Wodnikom w pamięci. Druga połowa roku będzie poszukiwaniem nieco lżejszych pozycji- coraz chętniej spoglądać będą na komedie, w tym też kryminalne, Olga Rudnicka i Alek Rogoziński będą bawić Wodniki do łez.
RYBY 
2021 będzie dla Ryb rokiem wielu literackich odkryć. Wrodzony entuzjazm pozwoli im sięgać po przeróżne gatunki, nie dając sobie nawet chwili na nudę. W styczniu będą się zaczytywać w powieściach obyczajowych, nie stroniąc od takich autorów jak Marta Bijan czy Ilona Gołębiewska, by już wiosną porzucić je na rzecz szeroko rozumianej literatury faktu. Odkryją mnóstwo ciekawych autobiografii i reportaży, eseje oraz felietony również nie będą Rybom obce, a kiedy wpadnie im w ręce „Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp.” Magdaleny Bartczak, zachwyt Ryb nie będzie miał końca. Koniec roku Ryby spędzą na czytaniu wierszy, co dopełni ich czytelniczą podroż po 2021 roku.
BARAN ?
Powiedzenie „Uparty jak Baran” w tym przypadku pasować będzie doskonale, bowiem w przyszłym roku Barany poza fantastyką nie będą chciały słyszeć o niczym innym. Czy to oznacza, że są skazane na monotonię? Absolutnie NIE! Zaczną od rodzimej klasyki gatunku, miesiące zimowe i wczesna wiosna upłyną im na czytaniu Sapkowskiego, Piekary, Grzędowicza, Ziemiańskiego i Żulczyka. Nadejście lata przyniesie zwrot ku zagranicznym autorom, ale oczywiście też fantasy. Nad jeziorami i pomiędzy zdobywaniem górskich szczytów, a później już przy jesiennej herbacie, barany sięgną po Daniela Abrahama, Elizabeth Hand, a nawet Alfreda Kubina.
BYK ?
Rok 2021 przyniesie osobom urodzonym pod znakiem Byka zafascynowanie literaturą amerykańską. Sięgać będą zarówno po nowości, jak i starsze tytuły, w zależności od nastroju i potrzeby chwili. Którzy autorzy skradną Bykom serca? Już w styczniu zaczytywać się będą w Philipie Rothu, a „Ludzką skazę” uznają za fenomen literacki, później odkryją książki Jonathana Franzena i Richarda Forda. Lato upłynie im na kryminałach w iście amerykańskim stylu, jesień natomiast powitają czytając „Małe życie” Hanya’y Yanagihary. Koniec roku przeznaczą na dalsze poszukiwanie autorów z Ameryki.
Bliźnięta 
Bliźnięta, które do tej pory nie interesowały się za bardzo literaturą biograficzną i autobiograficzną, w nadchodzącym roku postanowią to zmienić. Po zachwycie nad książką „Polacy są najlepsi” Johnego Kenta, ich apetyt będzie niezmiernie rósł, dzięki czemu w miesiącach wiosennych i letnich wzbogacą swoje doświadczenia literackie o takie pozycje jak „Ja, Kladiusz” Roberta Gravesa, „Limonow” Emanuela Carrere czy „Mama Muminków” autorstwa Boel Westin. Począwszy od września aż do samego końca roku czytać będą biografie znanych politycznie kobiet, nie stroniąc od takich postaci jak Hillary Clinton czy Margaret Thacher.
RAK 
To będzie dla Raków rok pełen poezji. Nakierunkowane na lirykę sięgać będą po pisarzy polskich, ale w późniejszych miesiącach także zagranicznych. Szczególnie mocno przypadną im do gustu wiersze Małgorzaty Aleksandry Musiałek, Mariana Hemara czy Andrzeja Sosnowskiego. Lato i jesień będą powrotem do takich autorów jak Zbigniew Herbert i Wisława Szymborska, czyli mówiąc krótko- do współczesnej, rodzimej klasyki gatunku. Zimą z kolei Raki będą urzeknięte stylem i dziełami Louisa Aragona oraz Jima Morrisona i to właśnie z tymi autorami Raki zakończą swój czytelniczy rok 2021.
LEW 
Lwy w nadchodzącym roku postawią na szeroko rozumiany rozwój osobisty i też na to będzie ukierunkowane ich czytelnictwo. Chcąc poznać bardziej samych siebie, ale też otaczającą je rzeczywistość, szczególnie bliskie ich sercu będą wszelkie pozycje dotyczące psychologii, socjologii i filozofii. Czytając liczne poradniki nabiorą większej pewności siebie, ale też życiowego optymizmu i sił witalnych. Wyjątkowo mocno przypadną im do gustu książki autorstwa Christel Petitcollin: „Jak mniej myśleć”, „Jak lepiej myśleć”, „Jak nie da sobą manipulować”. Zainspirowane twórczością autorki, doskonalić będą swoje życie wewnętrzne i nabiorą dystansu do własnych słabości.
PANNA 
W 2021 roku Panny, do tej pory czytające książki w formie tradycyjnej, otworzą się na nowe możliwości, jakie daje słuchanie audiobooków. Oddawać się lekturze będą podczas sprzątania, gotowania, jazdy samochodem- w zasadzie każdą przyziemną czynność wykorzystają do słuchania książek w wersji audio. Na jakie gatunki postawią? Przede wszystkim kryminał- szczególnie polski- wiosną odkryją kryminalną serię Kuźmińskich, wpadnie im w ucho też Max Czornyj i Katarzyna Bonda. Druga połowa roku przyniesie apetyt na reportaże- z naciskiem na te o tematyce wojennej.
WAGA ?
W Nowy Rok wejdą z mocnym postanowieniem zadbania o zdrowie swoje i swoich bliskich, stąd będzie w Wagach ogromne zainteresowanie literaturą dotyczącą zdrowego odżywania i stylu życia. Zajmą się poszukiwaniem książek o wegetarianizmie, jodze, medytacji. Sięgną po takie tytuły jak: „Wege- dieta roślinna w praktyce” Iwony Kibil i Danuty Gajewskiej, „Joga i ajurweda” Davida Frawley`a czy „Olejki eteryczne i aromaterapia” Eweliny Kuryłowicz. Z każdym miesiącem będą coraz bardziej wcielać w życie zawarte w książkach inspiracje. W drugiej połowie roku Wagi zapragną lekkiej, zabawnej literatury i ich wybór padnie na wszelkie komedie kryminalne, mocno przypadnie im do gustu Alek Rogoziński i Jacek Galiński.
SKORPION 
Nachodzący rok będzie dla Skorpionów zdecydowanie rokiem powieści historycznej. W mroźne styczniowe wieczory towarzyszyć im będzie Elżbieta Cherezińska, dzięki zanurzeniu się w wyjątkowe klimaty jej powieści, Skorpiony nim się obejrzą powitają wiosnę, która to przyniesie im miłość do Kena Folleta i jego twórczości. Kolejne miesiące będą mijać szybko i intensywnie z cyklem „Medyceusze” Matteo Strukula. Czy taka ilość historycznych tematów nie znudzi ostatecznie Skorpionów? Chyba nie, bo późną jesienią wezmą do rąk „Pokorę” Szczepana Twardocha, a ta jeszcze bardziej scementuje ich miłość do gatunku.
STRZELEC 
W 2021 roku Strzelce oddadzą się przyjemności czytania horrorów. Początkowe miesiące upłyną im na powieściach Stephena Kinga- sięgną po „To”, „Smętarz dla zwierzaków”, „Miasteczko Salem”. Wiosnę i lato przeznaczą na zgłębianie książek takich autorów jak William Peter Blatty- zachwycą się „Egzorcystą”, Jack Ketchum- w tym wypadku „Dziewczyna z sąsiedztwa” na długo pozostanie w ich pamięci. Przypadnie im do gustu również twórczość Ira Levina, a „Dziecko Rosemary” nie tylko przeczytają, ale też obejrzą film będący ekranizacją tej znakomitej powieści. Jesień i wczesna zima zastaną Skorpiony przy twórczości polskiego autora- Stefana Dardy.
KOZIOROŻEC 
W nadchodzącym roku Koziorożce postawią na kryminały, szczególnie te polskich pisarzy. Niezapomnianych emocji dostarczy im Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Przemysław Piotrowski i Mieczysław Gorzka. Latem sięgną po literaturę Joanny Chmielewskiej i to właśnie w takim nurcie podążać będą przez resztę roku. Książki Królowej Polskich Kryminałów przeplatać będą takimi autorami jak Olga Rudnicka, Iwona Banach czy Marta Matyszczak. Pozycje Katarzyny Bereniki Miszczuk też nie pozostaną im obojętne- bo właśnie na ich czytaniu Koziorożce będą spędzać listopadowe i grudniowe wieczory.
P.s. Nieważne, spod jakiego znaku zodiaku jesteście, wróżka Izabela przewiduje dla Was dużo magii w codzienności 
 
 
 
/userfiles/horoskop 1.jpg
 
/userfiles/Horoskop 2.jpg
 
 
/userfiles/Horoskop 3.jpg
 
 


Dzień Pluszowego Misia

25 listopada to święto ulubionej przytulani wszystkich dzieci, bohatera książek i filmów, Dzień Pluszowego Misia.???? W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonaku i filiach co roku celebrujemy to święto. Odbywają się z tej okazji przedstawia, konkursy lekcje biblioteczne. W tym roku, z uwagi na sytuacje związana z pandemią, zapraszamy na obchody tego dnia online. Zaczynamy filmem, który jest podsumowaniem naszych działań z okazji Dnia Misia z kilku ostatnich lat. Zapraszamy !


Dzień Pluszowego Misia

Kochani, dziś obchodzimy Dzień Pluszowego Misia!
Skąd się wzięło to święto? Otóż właśnie 25 listopada przypada rocznica powstania tej zabawki. Historia głosi, że w 1902 roku, prezydent USA, Teodor Roosvelt uczestniczył w polowaniu, na kórym postrzelono małego niedźwiedzia. Roosvelt kazał uwolnić zwierzę, a wkrótce po tym ukazał sie komiks przedstawiający to zdarzenie. Obejrzał go jeden z producentów zabawek i wpadł na pomysł stworzenia pluszaka, od tej pory zwanego Teddy Bear.
Cała historia liczy juz ponad 100 lat, a pluszowy miś towarzyszy kolejnym pokoleniom dzieci (i dorosłych w sumie też). Misie bywają różnej wielkości, różnego koloru, ale jedno pozostaje niezmienne- są symbolem ciepła i dzieciństwa wielu z nas, a Kubusia Puchatka, Misia Yogi czy Paddingtona znają wszyscy!:)
P.s. Ten na zdjęciu to Stefan, prezent od mojego męża. Miś liczy już prawie 13 lat i wiernie pilnuje książek:) Pochwalcie się w komentarzach swoimi misiami, a także ich historią, niech nasze Misie wiedzą, że o nich pamietamy .
/userfiles/Miś.jpg

Dzień Pluszowego Misia i miś Paddington

Dzień Pluszowego Misia!

Zapraszamy na fragment opowieści o dobrze wychowanym misiu, wprost z najmroczniejszych zakątków Peru. Miś zwany Paddington to jeden z najpiękniejszych przykładów literatury dziecięcej, która ani trochę się nie zestarzała.
Dzień Czernego Kota

Witajcie w Dniu Czarnego Kota
Już od trzynastu lat, 17 listopada obchodzimy to święto, które swój początek ma we Włoszech. Powstało by walczyć z uprzedzeniami względem czarnych kotów, które Włosi uznają za niesamowicie pechowe zwierzęta, podobnie z resztą jak liczbę 17 stąd właśnie wśród obrońców zwierząt zrodził się pomysł, by poprzez ustanowienie takiego dnia, walczyć z zabobonami dotyczącymi czarnych kotów. Idea ma swój głębszy sens, jest również zachętą do adopcji tych właśnie zwierzaków- na przekór stereotypom .
Co prawda, formalnie tylko czarne koty dziś świętują, ale nie bądźmy schematyczni i pozwólmy świętować i tym szarym, i łaciatym, białym, rudym, tym żyjącym w domach, na wolności, ale też tym bajkowym, baśniowym, niech nasze świętowanie nie zna ograniczeń .
Kiedyś najbardziej znanym bajkowym kotem był chyba ten "w butach" i może jeszcze Kot Filemon. Czasy się zmieniły i na podium stoi dziś...Kicia Kocia.To w świecie bajek bezapelacyjna Kocia Gwiazda, dzieci uwielbiają czytać o przygodach stworzonej przez Anitę Głowińską, przemiłej kotki.
Kicia Kotka, ale też inne bajkowe koty polecają się dzieciom do czytania .
P.s A kto z Was ma kota, niech się pochwali z dumą w komentarzach .
/userfiles/Kicia Kocia 1.jpg
 
 
/userfiles/Kici Kicia 3.jpg

/userfiles/Kici Kocia 4.jpg


Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Dzień dobry 
16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji:) Święto zostało ustanowione w 1995 roku, z inicjatywy UNESCO, podczas podpisania "Deklaracji dotyczącej zasad tolerancji". Deklaracja przewiduje, że tolerancja to nie tylko wymóg moralny, ale również prawny i polityczny, a istotą i celem jej jest rozpowszechnianie na świecie kultury pokoju.
Wszyscy możemy zmieniać świat na lepsze poprzez własne postępowanie. Szczególnie ważne jest, by w dzieciach budować postawę tolerancji, akceptacji i równości. Wychowując je w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości wobec innych osób, przyczyniamy się do pozytywnych zmian w całym społeczeństwie.
P.s. "Bajki filozoficzne" Michel`a Piquemal`a polecają sie w tym temacie.
 
/userfiles/dzień tolerancji.jpg

Uwaga - biblioteki nieczynne

 


Dyskusyjne Kluby Książki wznawiają swoja działalność!

 


Kolejna edycja projektu "Mała książka- wielki człowiek" !

Kolejna edycja projektu "Mała książka- wielki człowiek" !

 Każde dziecko w wieku przeszklonym (2014-2017), które odwiedzi Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonaku lub jej filie otrzyma wyprawkę, w której dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

 


więcej>>

Wystawa prac Klubu Impresja i spotkanie z poetką Alicją Krawiec

 


więcej>>

 


Książki do zabawy: "Księżycowe opowieści"

Książki do zabawy: "Księżycowe opowieści"

W dzisiejszym filmie w ramach cyklu "Książki do zabawy" pokażemy wam jak zrobić księżycowa kołyskę. 


Na warsztat wzięliśmy cudowne książki w których księżyc odgrywa znaczącą rolę.

1. "Księżyc. Noc dookoła świata" Britta Teckentrup, Patricia Hegarty. Wydawnictwo Wilga.

2. "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" Monika Utnik-Strugała, Małgorzata Piątkowska. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

3. "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham" Sam McBratney. Wydawnictwo Egmont Polska 

Dzielcie się z nami waszymi pomysłami, pracami i zabawami, możecie je wysyłać na nasze biblioteczne maile lub wstawiać zdjęcia pod postem na Facebook. 

Pod koniec każdego letniego miesiąca wybierzemy 3 prace które nagrodzimy małymi upominkami. Spędźmy wspólnie wakacje bawiąc się książkami.


więcej>>

Książki do zabawy: wakacyjny cykl

Książki do zabawy: wakacyjny cykl

SPĘDŹMY WSPÓLNIE WAKACJE BAWIĄC SIĘ KSIĄŻKAMI !!!

W te wakacje zainspirujemy was i wasze dzieci do zabawy literaturą. Pokażemy wam, że książki nie służą jedynie do czytania ale są źródłem niewyczerpanych pomysłów na prace plastyczne i spędzanie wspólnie czasu wolnego.

Dzielcie się z nami waszymi pomysłami, pracami i zabawami, możecie je wysyłać na nasze biblioteczne maile lub wstawiać zdjęcia pod postem na Facebook.

Pod koniec każdego letniego miesiąca wybierzemy 3 prace które nagrodzimy małymi upominkami

ZAPRASZAMY!


więcej>>

Dzień Ochrony Środowiska

 

5 czerwca to Dzień Ochrony Środowiska ?

Każdy z nas może, w mniejszym lub większym stopniu zadbać o naszą planetę, począwszy od swojego bliskiego otoczenia, miejsca, w którym mieszka czy pracuje. To, w jaki sposób żyjemy teraz, przekłada się na to, jak będą żyły nasze dzieci, wnuki itd.

Globalne środowisko z roku na rok boryka się z coraz większymi problemami, które bardzo często wynikają z naszych wieloletnich, w zasadzie wielopokoleniowych błędów i zaniedbań. Jeśli się szybko nie ockniemy, za jakiś czas może być już za późno. Już teraz na całym świecie dzieją się rzeczy straszne- ogromne, wyniszczające pożary, wymierające gatunki zwierząt, coraz mniej wody w oceanach- to tylko kilka problemów, jakie dotykają nas w ostatnich latach. Jest źle, jest bardzo źle, ale! możemy jeszcze coś z tym wszystkim zrobić- i na poziomie globalnym i na tym naszym, jednostkowym.

 

Chyba już każdy z nas spotkał się z ideą „zero waste”. Mówiąc w skrócie oznacza to nie marnować, albo przynajmniej marnować mniej. Chodzi o ty, by swoimi codziennymi wyborami starać się produkować jak najmniej śmieci, by być bardziej eco, bo codziennie wybory mają znaczenie;) Więcej o zero waste można poczytać tutaj: http://zero-waste.pl/

 

Biblioteka dysponuje literaturą dotyczącą ochrony środowiska i idei zero waste, zarówno dla dużych jak i mniejszych czytelników;) Zapraszamy:)


Polecamy ciekawe i wartościowe książki o tym co się dzieje w Stanach Zjednoczonych

Jeśli chcecie się na chwile zatrzymać nad tym co dziej się w Stanach Zjednoczonych i jak na to wszystko reagować, to zachęcamy do sięgnięcia po ciekawe, wartościowe i rzetelne opowieści o rasizmie, niewolnictwie, segregacji rasowej, abolicjonizmie, konfliktach społecznych i kolonializmie.
Większość proponowanych ksiażek jest dostępna w naszych gminnych bibliotekach.

Proponujemy również znakomity dokument, "Nie jestem twoim murzynem" ( do obejrzenia za darmo na stronie https://ninateka.pl/f…/nie-jestem-twoim-murzynem-raoul-peck…) który otrzymał m. in nagrodę BAFTA i nominację do Oskara. Reżyser wykorzystuje w filmie niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Remember This House Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty. Książka i dokument przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

 


NOWA GRUPA NA FACEBOOK CZERWONAK

Serdecznie zapraszamy na nowo powstałą grupę czytelniczą

na FB CZERWONAK CZYTA

https://www.facebook.com/groups/780652522426473/


UWAGA NOWE NUMERY TELEFONÓW

 

U W A G A !!!

W związku ze zmianą systemu operatora sieci telefonicznej

informujemy o nowych numerach telefonów

BIBLIOTEKA W CZERWONAKU TEL. 61 415-29-73

BIBLITEKA W OWIŃSKACH TEL.        61 415-29-74

BIBLIOTEKA W KOZIEGŁOWACH BEZ ZMIAN TEL.  61 8128 649

 

 

 


Instrukcja założenia konta