Relacje

Spotkanie klubu "Impresja"

Spotkanie klubu "Impresja"

17 stycznia w poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie "Impresji" naszego klubu zrzeszającego gminnych artystów. Nasi lokalni artyści planują również wystawę 14 marca b.r w filii biblioteki w Koziegłowach podczas której będzie możliwość kupienia wystawianych prac.


Spotkanie z Kresami

Spotkanie z Kresami

 

       Dniu 11 lutego 2020r. w filii w Owińskach odbyła się prelekcja pt. „Spotkanie z Kresami”Prelekcję poprowadził Pan Marek Szpytko z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich z Poznania. Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych informacji o dawnych ziemiach polskich oraz teraźniejszej pomocy udzielanej przez Pana Marka, małym szkołom polskim na tych terenach. Były interesujące slajdy i filmy. Prelekcji towarzyszyła wystawa książek o tematyce kresowej. Słuchacze chętnie zapoznali się z literaturą związaną z tematem prelekcji.


więcej>>

 

Babcia Kazia” w bibliotece w Owińskach

21.01.2020 r. w bibliotece w Owińskach odbył się „czytelniczy Dzień Babci”. Z tej okazji odwiedziła nas zaprzyjaźniona czytelniczka oraz członkini lokalnego Klubu Seniora - Pani Kazimiera Kwietniewska.

Podczas spotkania z zerówkowiczami „Babcia Kazia” przeczytała dzieciom opowiadanie Renaty Piątkowskiej. Nasi młodzi czytelnicy wysłuchali historii o wspaniałych chwilach bohaterów spędzonych z niezwykłymi babciami, które jak mało kto rozumieją potrzeby swoich wnucząt i niemal zawsze mają dla nich czas. Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji, zwłaszcza, że każdy chętnie opowiadał o swoich doświadczeniach.

Pod koniec spotkania dzieci na podstawie wysłuchanego tekstu wykonały piękne rysunki oraz wręczyły Pani Kazimierze przygotowane wcześniej laurki.


 

17.12. w bibliotece w Owińskach odbyły się ostatnie w tym roku „Wędrówki po bibliotece”.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci wysłuchały opowieści „ Święta Misia Tulisia” Davida Mellinga oraz aktywnie uczestniczyły w odgadywaniu zimowych zagadek. Pod koniec spotkania zerówkowicze jak zwykle z radością skorzystali z czytelni, gdzie dużym powodzeniem cieszyła się nasza kolekcja książek o tematyce świątecznej.


 

12 grudnia w Bibliotece w Owińskach odbyły się świąteczne warsztaty tworzenia ozdób z patyczków do lodów. Uczestnicy spotkania wykazali się wyjątkowymi zdolnościami i pomysłowością. Dzieci i ich opiekunowie stworzyli piękne ozdoby choinkowe, nie tylko korzystając z przygotowanych wzorów, ale także według własnych projektów. Dzięki pracowitości uczestników powstała wspaniałą betlejemska szopka, którą tak samo jak „patyczkowe bombki” zdobiące naszą choinkę można podziwiać w naszej bibliotece do 6. 01. 2020 r.


więcej>>

Relacja ze spotkania z Piotrem Bojarskim

 

Inspirujące spotkanie miało wczoraj miejsce w bibliotece w Koziegłowach. Autor kryminałów i reportaży Piotr Bojarski, okazał się wspaniałym rozmówcą, a jego książki pobudziły czytelników do zadawania mnóstwa pytań. Autor sporo miejsca poświęcił reportażowi o Arkadym Fiedlerze i pracy nad ta wyjątkową książką, która ukaże się już w 2020 roku.
Czytelnicy byli również ciekawi dalszych losów komisarza Zbigniewa Kaczmarka i nie zawiedli się, kolejna książka z cyklu ukaże się już wkrótce.
Ogromna wiedza historyczna autora, umiejętność wyszukiwani ciekawych historii i nietuzinkowych bohaterów była wspaniała okazją do inspirującej i nieszablonowej rozmowy.
Dziękujemy autorowi i czytelnikom za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania autorskie.

 

 


W bibliotece w Czerwonaku świąteczna atmosfera towarzyszy nam już od 3 grudnia. Na warsztatach szyliśmy świąteczne skarpety i przygotowałyśmy ozdoby świąteczne. Dzieci w skupieniu obszywały kolorowe skarpety a gwiazdki i serduszka z masy zostały obrokacone. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za popołudnie spotkanie. Jesteśmy pewni, że Mikołaj dostrzeże wszystkie skarpety i dostarczy wyczekane prezenty.


 

2.12 w bibliotece w Owińskach, zgodnie z tradycją, odbyło się spotkanie mikołajkowe dla najmłodszych. Przybyłe dzieci miały okazję obejrzeć spektakl „Święta pod gwiazdami” brawurowo wykonany przez krakowski teatr „Urwis”. Historia o perypetiach małej Zosi, która samotnie wyruszyła na biegun północny, aby spotkać Świętego Mikołaja bardzo spodobała się młodym widzom. Dzieci pomogły rezolutnemu elfowi w poszukiwaniach zagubionej dziewczynki i wspólnie odprowadziły Zosię do domu na wigilię.

Po spektaklu bibliotekę odwiedził Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom drobne upominki oraz uczestniczył w uroczystym zapaleniu lampek na choince rosnącej przed biblioteką.

 

 


26 listopada, odbyło się niezwykłe wydarzenie. Dzieci z gminnych przedszkoli przybyły do biblioteki w Koziegłowach na interaktywne przedstawienie z okazji Dnia Misia. Wszystkie samodzielnie wykonały konkursowe zakładki a nagrodą był spektakl teatru Art-RE "Małpka Fiki". Zapraszamy na krótka relacje foto.

 


 

29 listopada z okazji Dnia Pluszowego Misia do owińszczanej biblioteki zawitała ostatnia grupa dzieci . „Żabki” z Gminnego Przedszkola w Owińskach nauczyły się słów piosenki „Dwa niedźwiadki”, którą następnie z radością zaprezentowały swoim misiom. Nasi mali goście zatańczyli również „Taniec misia z pajacykiem”.

Przedszkolaki ze skupieniem wysłuchały historii o perypetiach „Małego Misia” R. Richarda i aktywnie uczestniczyły w rozmowie na temat „misiowych” obyczajów.

Pod koniec spotkania dzieci samodzielnie wykonały swoje papierowe misie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Pluszowego Misia za miłe odwiedziny i wspaniałą współpracę.


więcej>>

27 listopada gościliśmy w bibliotece w Koziegłowach grupę Zająca Poziomki z Gminnego Przedszkola nr 1 „Bajkowe Ludki”. Była to już ostatnia wizyta dzieci w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Nasi mali goście ze skupieniem wysłuchali opowieści o pochodzącym z Peru niedźwiadku – Paddingtonie, a następnie wykonały własne misie.
Dziękujemy za odwiedziny wszystkim dzieciom i zapraszamy ponownie do biblioteki!

 

 

 

 


więcej>>

Owińska relacja z "Dnia Misia"

 

Kolejną grupą, która odwiedziła owińszczaną bibliotekę z okazji Dnia Pluszowego Misia, były dzieci z oddziału przedszkolnego SP w Owińskach. Zerówkowicze, podobnie jak ich porzednicy, zapoznali się z historią małego niedźwiadka, a także nauczyli się śpiewać kołysankę „Kiedy zasypiają misie”.

Wykonane przez nich prace plastyczne można oglądać na naszej specjalnej „misowej wystawie” do końca tygodnia. Zapraszamy!


Relacja z Dnia Pluszowego Misia w Owińskach

Relacja z Dnia Pluszowego Misia w Owińskach

25.11. z okazji Dnia Pluszowego Misia bibliotekę w Owińskach odwiedziła przedszkolna grupa Biedronek.

Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania pt. „Mały Miś” R.Edwadsa. Przy tej okazji maluchy nauczyły się także misowej kołysanki ze słuchowiska „Wasowski dzieciom”, która pomogła przygotować się niedźwiadkowi do zimowego snu.

Pod koniec spotkania przedszkolaki pracowicie wykonały swoje papierowe, ozdobione według własnego pomysłu misie.

 

 


Relacja z odwiedzin grupy "Pszczółek" w bibliotece w Czerwonaku

W bibliotece w Czerwonaku gościliśmy dzisiaj grupę "Pszczółek" z Gminne Przedszkole im. Dzieci z Leszczynowej Górki w Czerwonaku. Dzieci zwiedziły zakamarki biblioteki, poznały ciekawe książki i zrobiły trochę niezbędnego hałasu. Towarzyszył nam Teatr Kamishibai i ziejące ogniem smoki.

 

 

 

 


Relacja z Biesiady "Niepodległa" w Owińskach

 

Zgodnie z listopadową tradycją, w bibliotece w Owińskach odbyła się biesiada „Niepodległa”. Zebrani goście, przy wspólnym stole uczcili rocznicę odzyskania niepodlełości przez Polskę. Biesiadnicy chętnie przyłączyli się do wykonania piosenek patriotycznych, prezentowanych przez zespół „ Znad warciańskich łąk” przy akompaniamencie P. Henryka Weredy.

Wspaniałą niespodzianką okazał się występ dzieci z odzdziału przedszkolnego SP w Owińskach, które pod kierunkiem P. Pauliny Filipiak przygotowały okolicznościowe piosenki.

Spotkaniu zorganizowanemu w ramach wapółpracy biblioteki z Klubem Seniora w Owińskach jak zwykle towarzyszyła atmosfera serdeczności i nostalgii.

 

 

 

 


Relacja z odwiedzin przedszkola "Bajkowe Ludki" w Koziegłowach

8 listopada bibliotekę w Koziegłowach odwiedziła grupa Misia Uszatka z Gminnego Przedszkola nr 1 „Bajkowe Ludki”. Spotkanie odbyło się z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci z uwagą obejrzały teatrzyk Kamishibai na podstawie opowiadania Michaela Bonda „Paddington. Historia pewnego niedźwiadka z Peru”. Mamy nadzieję na kolejne miłe spotkania w bibliotece.

 


więcej>>

Filia Owińska relacja z wędówki po bibliotece

 

    W bibliotece w Owińskach odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „ Wędrówki po bibliotece”. Dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały opowieści „Franklin i książka z biblioteki”, a następnie aktywnie uczestniczyły w rozmowie o perypetiach małego żółwika. Mali czytelnicy poznali zasady wypożyczania i z chęcią szukali ciekawych ksiażeczek.

Z radością czekamy na następne „wędrówkowe spotkanie”, które odbędzie się już w listopadzie z okazji „ Dnia Pluszowego Misia”.Relacja z Wernisażu

Relacja z Wernisażu

W dniu 26.09.2019 w bibliotece w Owińskach odbył się wernisaż wystawy

„Krajobrazy przeszłości – Owińska”.  Wystawę otworzyli Olga Krause - Matelska wraz z mężem Wojciechem Matelskim.

Były kwiaty, wiele ciepłych słów i podziękowań. Organizatorom było bardzo miło, że swoją obecnością na wernisażu zaszczyli goście, którzy pomimo wielu bieżących spraw , znaleźli czas na chwilę wspomnień. Warto zaznaczyć, że wystawa jest wynikiem projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Konkursu Mikrodotacji "Wielkopolska Wiara.

Wystawę można będzie oglądać jeszcze przez trzy tygodnie w godzinach pracy biblioteki.

 

Zamieszczamy fotoreportaż autorstwa Małgorzaty Kubskiej z otwarcia wystawy fotografii "Krajobrazy przeszłości. Owińska".

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY- NAPRAWDĘ WARTO !!!

 


więcej>>

Wakacje w bibliotekach

Wakacje w bibliotekach

Wakacyjne zajęcia w gminnych bibliotekach

Letnie miesiące w bibliotece obfitowały w zajęcia dla dzieci.

W bibliotece w Owińskach, w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece – II edycja”, odbyły się warsztaty kodowania dla dzieci w wieku szkolnym. Programowaliśmy za pomocą kubeczków i graliśmy w grę Scottie Go. Uczestnicy zajęć nauczyli kodować polecenia, które były następnie wykonywane przez  sympatycznego robota. „Photona”,

W bibliotece w Czerwonaku, podobnie jak w zeszłym roku, odbywały się środowe zajęcia literacko-plastyczne. Poznawaliśmy m.in. legendy związane z naszym regionem i  świat Doliny Muminków.   Tworzyliśmy mapę Doliny, papierowe łodzie, charakterystyczny niebieski  dom sympatycznych trolli i oczywiście czytaliśmy.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z oferty biblioteki i odwiedzania nas jak najczęściej.

 

 

 

 

 

 


Wakacyjne zajęcia w Czerwonaku

Wakacyjne zajęcia w Czerwonaku

Muminki i dzieciaki 10 lipca 2019r. rządziły  w bibliotece w Czerwonaku! Czytaliśmy, rozpoznawaliśmy bohaterów książek Tove Jansson, tworzyliśmy mapę Doliny Muminków i papierowe łodzie. Na samym końcu wyczarowaliśmy prawdziwy dom Muminków.
Dziękujemy dzieciom i ich dzielnym rodzicom.

 

 

 

 


RELACJA Z ZAJĘĆ Z KODOWANIA W OWIŃSKACH

RELACJA Z ZAJĘĆ Z KODOWANIA W OWIŃSKACH

W czerwcu, w bibliotece w Owińskach, w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece – II edycja”, odbyły się warsztaty kodowania dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy, przy pomocy tabletów mieli okazję sterować „Photonem”, nauczyli się jak zakodować polecenia, wykonywane następnie przez sympatycznego robota.

Realizatotem projeketu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach umowy dotacji z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności .

 

 

 


więcej>>

Dni Gminy 2019

Dni Gminy 2019

Stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej na Dniach Gminy było pełne opowieści, twórczych działań i...kolorowych kubeczków. Zapraszamy do obejrzenia relacji !


więcej>>

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTEKA Z KLOCKÓW

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTEKA Z KLOCKÓW

 

Konkurs „Biblioteka z klocków” rozstrzygnięty! Nadesłano 23 prace z których wybrano trzy główne nagrody. Zaskoczyła nas drobiazgowość, pomysłowość i ogrom pracy, które dzieci włożyły w budowanie każdej biblioteki. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 18 maja podczas osiedlowej majówki w Czerwonaku (kompleks boisk osiedlowych) o godzinie 17:00.
Prace małych konstruktorów będzie można wkrótce podziwiać w naszych bibliotekach.

 

I miejsce – Jakub Kuźniak,

 

II miejsce – Zuzanna Gromek,

 

III miejsce – Hanna Wojciechowska,

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


więcej>>

Dzień Dziecka teatrzyk w Owińskach

 

  3 czerwca 2019 r. z okazji Dnia Dziecka w bibliotece w Owińskach odbył się spektakl pt. „Bajka o szczęściu” autorstwa Izabeli Degórskiej. Aktorzy tearu TeatRyle przy pomocy oryginalnych lalek i wspaniałej, pomysłowej scenografii przedstawili pełną wzruszeń i ciepła opowieść o drodze do prawdziwego szczęścia.

  Młodzi widzowie przekonali się, że rzeczy materialne przynosza pocieszenie tylko na chwilę, jednak nie są w stanie uchronić od samotności i zastąpić prawdziwej przyjaźni. Dzieci z przejęciem śledziły losy Dziadka i jego wiernych kompanów oraz aktywnie uczestniczyły w wymianie opinii po spektaklu.

   

   

   

   

   


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W dniu 28.05.2019r. w bibliotece w Owińskach odbyło się pasowanie uczniów klas I A i I B na czytelników.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.

Zanim dzieci trafiły do biblioteki „ jechały pociągiem” i pokonywały różne przeszkody. Na ich drodze pojawiały się postacie z bajek. W tej niezwykłej przygodzie towarzyszyły im starsze koleżanki i koledzy, którzy wcieliły się w rolę „baby jagi”, „kota w butach”, „kopciuszka”, „czerwonego kapturka” i „śpiącej królewny”. Na każdym przystanku były zagadki o tematyce bajkowej.

Ostatnim przystankiem była biblioteka. Tam dzieci powitała bibliotekarka „wróżka”.

W bibliotece dzieci odpowiadały na pytania „wróżki” oraz zajęły się kolejnym zadaniem, jakim było rozwiązanie krzyżówki. Przyszli czytelnicy wysłuchali również próśb „książki” o zapewnieniu jej należytego traktowania. Dzieci zapewniły, że potrafią dbać o książki. Wówczas nastąpił kulminacyjny moment całej uroczystości tj. złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i otrzymanie certyfikatów pasowania na czytelnika.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.


więcej>>

Koziegłowy rodzinne czytanie z okazji "Dnia Matki"

Koziegłowy rodzinne czytanie z okazji "Dnia Matki"

W dniu 21.05.2019 r. odbyło się w bibliotece w Koziegłowach, kolejne rodzinne czytanie. Jak zwykle było pełno wzruszeń. Tym razem doskonałą okazją był "Dzień Matki". Dzieci śpiewały dla swoich mam oraz własnoręcznie zrobiły dla nich prezent. Zapraszamy na kolejne spotkanie 18 czerwca.


więcej>>

Majówka w Czerwonaku

Majówka w Czerwonaku

 

Wspominamy majówkę z dnia 18 maja 2019r. na osiedlu Przylesie. Oj działo się!

Na stoisku Biblioteki gościła niezastąpiona, pełna energii BajOla.

Zostały rozdane nagrody w konkursie na "Bibliotekę z kloców"

Na wystawę prac laureatów konkursu "Biblioteka z klocków " serdecznie zaprasza Biblioteka w Owińskach.

Konstrukcje będzie można podziwiać do 21.06.2019 r.

 


Wystawa Impresji w Koziegłowach

Wystawa Impresji w Koziegłowach

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac twórców z Klubu  "Impresja"

Miejsce wystawy Bibliotka w Koziegłowach.


więcej>>

Koziegłowy odwiedziny dzieci

Koziegłowy odwiedziny dzieci

17 maja 2019 r. w bibliotece w Koziegłowach gościliśmy po raz kolejny młodych czytelników z grupy „Krasnale” z przedszkola im. Krasnala Hałabały. Dzieci wysłuchały niezwykłej legendy o tym „Jak diabły próbowały zatopić Poznań”. Dziękujemy za przemiłą pracę.

 


więcej>>

Relacja ze spotkania klubu "IMPRESJA"

Relacja ze spotkania klubu "IMPRESJA"

„Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje.

 Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.”

                                                           Pablo Picasso

 

                                                                   

                                                                   „Paleta Impresji”

 

W tym celu w bibliotece zorganizowano wernisaż malarstwa artystów amatorów z Klubu „Impresja”

Tradycja wystawiania różnych prac artystycznych, ostatnio obrazów w naszej bibliotece nie jest niczym nowym i wpisała się na stałe w naszej placówce. Przyciąga artystów i twórców z naszego regionu. Prezentowane są przez nich dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby i rękodzieła ludowego, oraz fotografii. Każdy ma okazję wystawiać swoje prace, również dołączyć do naszej grupy, do czego gorąco zachęcamy. Obecnie zapraszamy do biblioteki w Owińskach  do oglądania obrazów naszych artystów:

 Jowsa Krystyna,  Kijanowski Henryk , Makulec Łukasz, Przymusińska Krystyna, Ruśniak Maria, Wagner Stefania.

Wystawa obrazów potrwa do 10 maja

 Dla wszystkich artystów malowanie jest życiową pasją, która daje im wiele zadowolenia i satysfakcji. Udowadniają, że mają wciąż nowe pomysły, natchnienia ,przynosząc swoje dzieła, dzięki którym z przyjemnością tworzymy wystawy.  Zapraszam, do oglądania i zakupu prac.

Dnia 9 maja godz.17:00 zapraszamy na wernisaż prac naszych artystów amatorów, do biblioteki CKiR Koziegłowy.

Wszystkich chętnych zapraszam do dołączenia się do  klubu „Impresja”. Informacje w bibliotekach gminnych, oraz na stronie internetowej   : www.biblioteka.czerwonak.pl    Tel.618 120 701

 

                                                                                                       Renata Laskowska dyr. Gminnej Biblioteki  

                                                                                                                                   Publicznej w Czerwonaku   

 

                

 

 


więcej>>

TYDZIEŃ BIBLIOTEK KOZIEGŁOWY

TYDZIEŃ BIBLIOTEK KOZIEGŁOWY

W ramach Tygodnia Bibliotek 14 maja w Bibliotece w Koziegłowach odbyły się warsztaty z bohaterami książek z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, autorstwa Martina Widmarka. Zajęcia poprowadził Pan Marcin Głowiński z wydawnictwa Zakamarki. Dzieciom ujawnione zostały miedzy innymi tajemnice związane z warsztatem pracy autora oraz ilustratorki. Dowiedzieliśmy się również kiedy wydana zostanie nowa książka z serii i jaki będzie jej tytuł.


więcej>>

Odwiedziny z oddziału przedszkolnego w bibliotece w Owińskach

W dniu 14.05.2019 r. z okazji Tygodnia Bibliotek bibliotekę w Owińskach po raz kolejny odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego. Nasi młodzi czytenicy uważnie wysłuchali „Legendy o Królu Kruków” przedstawionej w formie teatru Kamishibai, a następnie samodzielnie ozdobili papierowe ptaki. Pod koniec spotkania zerówkowicze jak zwykle z wielką radością skorzystali z dziecięcej czytelni.

 


więcej>>