Relacje

Relacja z Wernisażu

Relacja z Wernisażu

W dniu 26.09.2019 w bibliotece w Owińskach odbył się wernisaż wystawy

„Krajobrazy przeszłości – Owińska”.  Wystawę otworzyli Olga Krause - Matelska wraz z mężem Wojciechem Matelskim.

Były kwiaty, wiele ciepłych słów i podziękowań. Organizatorom było bardzo miło, że swoją obecnością na wernisażu zaszczyli goście, którzy pomimo wielu bieżących spraw , znaleźli czas na chwilę wspomnień. Warto zaznaczyć, że wystawa jest wynikiem projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach Konkursu Mikrodotacji "Wielkopolska Wiara.

Wystawę można będzie oglądać jeszcze przez trzy tygodnie w godzinach pracy biblioteki.

 

Zamieszczamy fotoreportaż autorstwa Małgorzaty Kubskiej z otwarcia wystawy fotografii "Krajobrazy przeszłości. Owińska".

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY- NAPRAWDĘ WARTO !!!

 


więcej>>

Narodowe Czytanie po raz ósmy!

Teksty ośmiu nowej, wybitnych polskich pisarzy, stały się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania.  Prezydent RP uzasadniając wybór 8 nowel zauważył że „… teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.”

W Szkole Podstawowej w Owińskich uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, mieszkańcy i zaproszeni gości wysłuchali  m.in „Katarynki” Bolesława Prusa” „Sachem” Henryka Sienkiewicza czy „Dymu” Marii Konopnickiej. Nowele Bruno Schulza "Mój ojciec wstępuje do strażaków" przeczytali Wójt Gminy Czerwonak Pan Marcin Wojtkowiak i Przewodniczący Rady Gminy Pan Wojciech Skrzekut. Teksty interpretowała również pani Jolanta Chlebowska –Kasztelan, dyrektor szkoły podstawowej w Owińskach i pani Marzena Zmyśna, dyrektor szkoły podstawowej w Bolechowie. W akcje włączył się również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, uczniowie szkoły przeczytali fragmenty nowel napisanych alfabetem Braille’a.

Wydarzenie uświetnił również występ zaprzyjaźnionej Grupy Teatralnej Baj z Dopiewa. Wszystkim zaangażowanym w  tegoroczne czytanie serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok. Będziemy czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

 

 

 

 

 

 


więcej>>

Wakacje w bibliotekach

Wakacje w bibliotekach

Wakacyjne zajęcia w gminnych bibliotekach

Letnie miesiące w bibliotece obfitowały w zajęcia dla dzieci.

W bibliotece w Owińskach, w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece – II edycja”, odbyły się warsztaty kodowania dla dzieci w wieku szkolnym. Programowaliśmy za pomocą kubeczków i graliśmy w grę Scottie Go. Uczestnicy zajęć nauczyli kodować polecenia, które były następnie wykonywane przez  sympatycznego robota. „Photona”,

W bibliotece w Czerwonaku, podobnie jak w zeszłym roku, odbywały się środowe zajęcia literacko-plastyczne. Poznawaliśmy m.in. legendy związane z naszym regionem i  świat Doliny Muminków.   Tworzyliśmy mapę Doliny, papierowe łodzie, charakterystyczny niebieski  dom sympatycznych trolli i oczywiście czytaliśmy.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do korzystania z oferty biblioteki i odwiedzania nas jak najczęściej.

 

 

 

 

 

 


Wakacyjne zajęcia w Czerwonaku

Wakacyjne zajęcia w Czerwonaku

Muminki i dzieciaki 10 lipca 2019r. rządziły  w bibliotece w Czerwonaku! Czytaliśmy, rozpoznawaliśmy bohaterów książek Tove Jansson, tworzyliśmy mapę Doliny Muminków i papierowe łodzie. Na samym końcu wyczarowaliśmy prawdziwy dom Muminków.
Dziękujemy dzieciom i ich dzielnym rodzicom.

 

 

 

 


RELACJA Z ZAJĘĆ Z KODOWANIA W OWIŃSKACH

RELACJA Z ZAJĘĆ Z KODOWANIA W OWIŃSKACH

W czerwcu, w bibliotece w Owińskach, w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece – II edycja”, odbyły się warsztaty kodowania dla dzieci w wieku szkolnym. Uczestnicy, przy pomocy tabletów mieli okazję sterować „Photonem”, nauczyli się jak zakodować polecenia, wykonywane następnie przez sympatycznego robota.

Realizatotem projeketu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt został zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek 2017-2018, finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach umowy dotacji z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności .

 

 

 


więcej>>

Dni Gminy 2019

Dni Gminy 2019

Stoisko Gminnej Biblioteki Publicznej na Dniach Gminy było pełne opowieści, twórczych działań i...kolorowych kubeczków. Zapraszamy do obejrzenia relacji !


więcej>>

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTEKA Z KLOCKÓW

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTEKA Z KLOCKÓW

 

Konkurs „Biblioteka z klocków” rozstrzygnięty! Nadesłano 23 prace z których wybrano trzy główne nagrody. Zaskoczyła nas drobiazgowość, pomysłowość i ogrom pracy, które dzieci włożyły w budowanie każdej biblioteki. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 18 maja podczas osiedlowej majówki w Czerwonaku (kompleks boisk osiedlowych) o godzinie 17:00.
Prace małych konstruktorów będzie można wkrótce podziwiać w naszych bibliotekach.

 

I miejsce – Jakub Kuźniak,

 

II miejsce – Zuzanna Gromek,

 

III miejsce – Hanna Wojciechowska,

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


więcej>>

Dzień Dziecka teatrzyk w Owińskach

 

  3 czerwca 2019 r. z okazji Dnia Dziecka w bibliotece w Owińskach odbył się spektakl pt. „Bajka o szczęściu” autorstwa Izabeli Degórskiej. Aktorzy tearu TeatRyle przy pomocy oryginalnych lalek i wspaniałej, pomysłowej scenografii przedstawili pełną wzruszeń i ciepła opowieść o drodze do prawdziwego szczęścia.

  Młodzi widzowie przekonali się, że rzeczy materialne przynosza pocieszenie tylko na chwilę, jednak nie są w stanie uchronić od samotności i zastąpić prawdziwej przyjaźni. Dzieci z przejęciem śledziły losy Dziadka i jego wiernych kompanów oraz aktywnie uczestniczyły w wymianie opinii po spektaklu.

   

   

   

   

   


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

W dniu 28.05.2019r. w bibliotece w Owińskach odbyło się pasowanie uczniów klas I A i I B na czytelników.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki.

Zanim dzieci trafiły do biblioteki „ jechały pociągiem” i pokonywały różne przeszkody. Na ich drodze pojawiały się postacie z bajek. W tej niezwykłej przygodzie towarzyszyły im starsze koleżanki i koledzy, którzy wcieliły się w rolę „baby jagi”, „kota w butach”, „kopciuszka”, „czerwonego kapturka” i „śpiącej królewny”. Na każdym przystanku były zagadki o tematyce bajkowej.

Ostatnim przystankiem była biblioteka. Tam dzieci powitała bibliotekarka „wróżka”.

W bibliotece dzieci odpowiadały na pytania „wróżki” oraz zajęły się kolejnym zadaniem, jakim było rozwiązanie krzyżówki. Przyszli czytelnicy wysłuchali również próśb „książki” o zapewnieniu jej należytego traktowania. Dzieci zapewniły, że potrafią dbać o książki. Wówczas nastąpił kulminacyjny moment całej uroczystości tj. złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i otrzymanie certyfikatów pasowania na czytelnika.

Wszystkim małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek.


więcej>>

Koziegłowy rodzinne czytanie z okazji "Dnia Matki"

Koziegłowy rodzinne czytanie z okazji "Dnia Matki"

W dniu 21.05.2019 r. odbyło się w bibliotece w Koziegłowach, kolejne rodzinne czytanie. Jak zwykle było pełno wzruszeń. Tym razem doskonałą okazją był "Dzień Matki". Dzieci śpiewały dla swoich mam oraz własnoręcznie zrobiły dla nich prezent. Zapraszamy na kolejne spotkanie 18 czerwca.


więcej>>

Majówka w Czerwonaku

Majówka w Czerwonaku

 

Wspominamy majówkę z dnia 18 maja 2019r. na osiedlu Przylesie. Oj działo się!

Na stoisku Biblioteki gościła niezastąpiona, pełna energii BajOla.

Zostały rozdane nagrody w konkursie na "Bibliotekę z kloców"

Na wystawę prac laureatów konkursu "Biblioteka z klocków " serdecznie zaprasza Biblioteka w Owińskach.

Konstrukcje będzie można podziwiać do 21.06.2019 r.

 


Wystawa Impresji w Koziegłowach

Wystawa Impresji w Koziegłowach

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac twórców z Klubu  "Impresja"

Miejsce wystawy Bibliotka w Koziegłowach.


więcej>>

Koziegłowy odwiedziny dzieci

Koziegłowy odwiedziny dzieci

17 maja 2019 r. w bibliotece w Koziegłowach gościliśmy po raz kolejny młodych czytelników z grupy „Krasnale” z przedszkola im. Krasnala Hałabały. Dzieci wysłuchały niezwykłej legendy o tym „Jak diabły próbowały zatopić Poznań”. Dziękujemy za przemiłą pracę.

 


więcej>>

Relacja ze spotkania klubu "IMPRESJA"

Relacja ze spotkania klubu "IMPRESJA"

„Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje.

 Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.”

                                                           Pablo Picasso

 

                                                                   

                                                                   „Paleta Impresji”

 

W tym celu w bibliotece zorganizowano wernisaż malarstwa artystów amatorów z Klubu „Impresja”

Tradycja wystawiania różnych prac artystycznych, ostatnio obrazów w naszej bibliotece nie jest niczym nowym i wpisała się na stałe w naszej placówce. Przyciąga artystów i twórców z naszego regionu. Prezentowane są przez nich dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby i rękodzieła ludowego, oraz fotografii. Każdy ma okazję wystawiać swoje prace, również dołączyć do naszej grupy, do czego gorąco zachęcamy. Obecnie zapraszamy do biblioteki w Owińskach  do oglądania obrazów naszych artystów:

 Jowsa Krystyna,  Kijanowski Henryk , Makulec Łukasz, Przymusińska Krystyna, Ruśniak Maria, Wagner Stefania.

Wystawa obrazów potrwa do 10 maja

 Dla wszystkich artystów malowanie jest życiową pasją, która daje im wiele zadowolenia i satysfakcji. Udowadniają, że mają wciąż nowe pomysły, natchnienia ,przynosząc swoje dzieła, dzięki którym z przyjemnością tworzymy wystawy.  Zapraszam, do oglądania i zakupu prac.

Dnia 9 maja godz.17:00 zapraszamy na wernisaż prac naszych artystów amatorów, do biblioteki CKiR Koziegłowy.

Wszystkich chętnych zapraszam do dołączenia się do  klubu „Impresja”. Informacje w bibliotekach gminnych, oraz na stronie internetowej   : www.biblioteka.czerwonak.pl    Tel.618 120 701

 

                                                                                                       Renata Laskowska dyr. Gminnej Biblioteki  

                                                                                                                                   Publicznej w Czerwonaku   

 

                

 

 


więcej>>

TYDZIEŃ BIBLIOTEK KOZIEGŁOWY

TYDZIEŃ BIBLIOTEK KOZIEGŁOWY

W ramach Tygodnia Bibliotek 14 maja w Bibliotece w Koziegłowach odbyły się warsztaty z bohaterami książek z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, autorstwa Martina Widmarka. Zajęcia poprowadził Pan Marcin Głowiński z wydawnictwa Zakamarki. Dzieciom ujawnione zostały miedzy innymi tajemnice związane z warsztatem pracy autora oraz ilustratorki. Dowiedzieliśmy się również kiedy wydana zostanie nowa książka z serii i jaki będzie jej tytuł.


więcej>>

Odwiedziny z oddziału przedszkolnego w bibliotece w Owińskach

W dniu 14.05.2019 r. z okazji Tygodnia Bibliotek bibliotekę w Owińskach po raz kolejny odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego. Nasi młodzi czytenicy uważnie wysłuchali „Legendy o Królu Kruków” przedstawionej w formie teatru Kamishibai, a następnie samodzielnie ozdobili papierowe ptaki. Pod koniec spotkania zerówkowicze jak zwykle z wielką radością skorzystali z dziecięcej czytelni.

 


więcej>>

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA

W dniu święta wszystkich bibliotekarzy chcieliśmy serdecznie podziękować za wszystkie życzenia, które płyną do nas od samego rana. Miło nam słyszeć, że doceniacie naszą pracę i jesteśmy dla was ważni. Pozdrawiamy i dzielimy się cytatem:

„ Dobry bibliotekarz stanowi 3/4 wartości biblioteki, książki zaś tylko 1/4 jej wartości" (J. Bornsteinowa, 1927)

źródło cytatu: http://charliethelibrarian.com/dobry-bibliotekarz-to-34-wa…


więcej>>

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

8 maja 2019 rozpoczął się tydzień bibliotek. Z tej okazji w Bibliotece w Koziegłowach odbyły się zajęcia biblioteczne. Odwiedzili nas młodzi czytelnicy z grupy „Koty” z Przedszkola Bajkowe Ludki. Dziękujemy za przemiłą pracę. Do zobaczenia ponownie!


więcej>>

Relacja ze spotkania z dziećmi w Koziegłowach

W dniu 12.04.2019 r. bibliotekę w Koziegłowach odwiedzili kolejni młodzi czytelnicy. Dziś z grupy Krasnale z przedszkola im. Krasnala Hałabały. Dzieci wysłuchały historii „O założeniu Poznania”, pokazanej w teatrze Kamishibai, wykonały papierowe koniki 3D, które kolorowały, doklejały im grzywy i ogony. Dookoła rozbrzmiewał tętent końskich kopyt. Dziękujemy za przemiłą pracę. Do zobaczenia ponownie!

 


więcej>>